20 دی, 1402

چگونه اقامت دائم استرالیا بگیریم؟

اقامت دائم استرالیا بدون تردید هدف نهایی بیش از 90 درصد از مهاجرت‌ها از راه‌های گوناگون و متنوع به کشور مهاجرپذیر استرالیا است.
در واقع درست یا غلط نقطه نهایی و تایید کننده یک مهاجرت درست در مسیر تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری و غیره فقط و فقط دریافت و اخذ اقامت دائم است. پس از دریافت این مهم می‌شود برای امتیاز شهروندی و دریافت پاسپورت استرالیا نیز اقدام کرد.

در این مقاله با شما از تعریف درست و حقوقی اقامت دائم و راه‌های گرفتن اقامت دائم استرالیا خواهیم گفت.

 

فهرست عناوین این مطلب:

 • اقامت دائم چیست؟
 • اقامت دائم استرالیا
 • اثبات و تایید اقامت دائم
 • اقامت دائم برای بازنشستگان
 • راه های گرفتن اقامت دائم استرالیا
 • سه راه متداول برای اقامت دائم استرالیا
 • ویزای مهاجرت مهارتی عمومی General Skilled Migration Visas
 • 6 گام برای دریافت اقامت دائم استرالیا در سال 2023
 • سخن پایانی

اقامت دائم چیست؟

اقامت دائم، وضعیت اقامت قانونی یک شخص در کشور یا سرزمینی است که این فرد شهروند آن نیست، اما در آنجا حق اقامت دائم دارد. این فرایند معمولا برای یک دوره دائمی است. شخصی با چنین وضعیت قانونی به عنوان مقیم دائم شناخته می‌شود.

 

اقامت دائم استرالیا

 

می‌توان گفت فرد متقاضی مهاجرت به کشوری مثل استرالیا در صورت دریافت اقامت دائم همه امتیازات یک شهروند رسمی استرالیا را در اختیار دارد به استثنای چند موضوع مهم که در صورت شهروندی به آنها نیز خواهد رسید. یکی از این امتیازات مهم حق رای در انتخابات ملی این کشور است.

در کشور آمریکا مقیم دائم قانونی کسی است که به او حق زندگی نامحدود در ایالات متحده داده شده است. اقامت دائم شامل حق کار در آمریکا برای اکثر کارفرمایان یا برای خودتان است. 

در کانادا نیز داشتن اقامت دائم بسیار اهمیت دارد و با ارزش است اما همسطح کسی که امتیاز شهروندی و پاسپورت کانادا را در اختیار دارد، نیست.


اقامت دائم استرالیا

فرد دارنده اقامت دائم استرالیا کسی است که دارای ویزای و مجوز اقامت دائم بوده اما شهروند استرالیا نیست.

دارنده ویزای دائمی ممکن است به طور نامحدود در استرالیا بماند. یک مجوز برای دریافت تسهیلات سفر اولیه 5 ساله، که مطابق با برنامه مهاجرتی اساسی است، در کنار ویزای دائمی اعطا می‌شود.

شما می توانید با درخواست و دریافت ویزای دائمی که به شما اجازه می‌دهد به طور نامحدود در استرالیا بمانید، مقیم دائم استرالیا شوید.

مشاوره رایگان بگیرید
free assessment فرم ارزیابی رایگان

رایج ترین ویزاهای دائمی شامل برخی از ویزاهای کار ماهر و خانواده است.

هنگامی که برای ویزای دائمی درخواست می‌کنید، باید شرایط ویزای استرالیا را برآورده کنید. در هر ویزا به قسمت واجد شرایط بودن آن در وب سایت رسمی اداره مهاجرت استرالیا نگاه کنید تا ببینید آن شرایط چه هستند.

به عنوان یک مقیم دائم استرالیا، حق شما برای ورود مجدد به استرالیا پس از سفر به خارج از کشور، به اعتبار تسهیلات سفر در ویزای دائمی شما بستگی دارد.

شما حق ورود خودکار و بدون هماهنگی قبلی با اداره مهاجرت به استرالیا را ندارید. طبیعی است که ممکن است پس از برآورده کردن شرایط خاص، از جمله داشتن ویزای دائمی و اقامت در استرالیا برای مدتی معین، واجد شرایط اخذ شهروندی استرالیا باشید.


اثبات و تایید اقامت دائم

 

چگونه اقامت دائم استرالیا بگیریم

 

برای اثبات وضعیت اقامت دائم می‌توانید از سامانه VEVO استفاده کنید:

 • ایمیل بزنید یا از وضعیت اقامت خود پرینت بگیرید
 • به یک سازمان دولتی اجازه دهید تا بررسی VEVO را در خصوص شما انجام دهد.

بدیهی است که برای انجام این استعلام مهم باید یکی از دو مدرک مهم زیر را داشته باشید:

 • پاسپورت 
 • ایمی کارت ImmiCard.

برای تعامل با سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و کمیسیون‌های عالی خارجی در استرالیا یا به منظور دریافت سند سفر خارجی چنین استعلامی بسیار تاثیرگذار و مهم است.

تایید آنلاین حق ویزا (VEVO) Visa Entitlement Verification Online  به دارندگان ویزا، کارفرمایان، ارائه دهندگان خدمت آموزش و سایر سازمان‌ها اجازه می دهد تا جزئیات و شرایط ویزا را بررسی کنند.

VEVO جزئیات مربوط به ویزای موقت فعلی شما را مشخص و تایید می‌کند:

 • نوع ویزا
 • تاریخ انقضا
 • مدت اقامت (چه مدت می توانید بمانید)
 • شرایط (چه میتوانید و چه نمی توانید انجام دهید).

ماجرای ثبت سابقه شما به عنوان VEVO و مدرک پاسپورت در کشور استرالیا به قبل و بعد از سال 1990 میلادی تقسیم می‌شود.


اقامت دائم برای بازنشستگان

دولت استرالیا اخیراً مسیری برای اقامت دائم برای بازنشستگان واجد شرایط ایجاد کرده است.

این مسیر گزینه‌هایی را برای ساکنان طولانی‌مدت فراهم می‌کند که در جامعه مشارکت داشته‌اند و به خوبی در جامعه تثبیت شده‌اند. استرالیا نام این افراد را اصطلاحا «مهاجر خوب» گذاشته و تاکید دارد که فرد بازنشسته لزوما یک فرد مصرف کننده نیست و همچنان می‌تواند برای کشورش ارزش افزوده داشته باشد.

دولت این مسیر را با اختصاص بخشی از بضاعت دولتی از طرح مهاجرت دائم برای والدین ایجاد کرده است.

دریافت اقامت دائم استرالیا البته با شرایط خاص و سخت برای پناهندگان وجود دارد. این ویزاها برای افرادی است که به دلیل آزار و اذیت و مشکلات سیاسی و اجتماعی جدی و قابل اثبات، کشور خود را ترک کرده‌اند.

شرایط ویزای بازنشستگی استرالیا را از اینجا بخوانید.


راه های گرفتن اقامت دائم استرالیا

شاید مهمترین راه برای رسیدن به اقامت دائم دریافت ویزای نیروی کار ماهر یا ویزای مهارتی استرالیا باشد.

 

راه‌های گرفتن اقامت دائم استرالیا

 

با این ویزا شما به محض ورود به خاک استرالیا خود را در مرز دریافت اقامت دائم این کشور خواهید دید.

در واقع دو مسیر در برنامه مهاجرت نیروی کار ماهر استرالیا وجود دارد:

 1. ویزای کارفرما
 2. ویزای دائم

ویزای کارفرما

این مسیر که ویزای اسپانسرشیپ نیز نامیده می‌شود، از شما می‌خواهد تا قبل از درخواست ویزا، یک پیشنهاد شغلی در موقعیتی مرتبط با سابقه خود در استرالیا داشته باشید. دو ویزای موقت تحت این جریان وجود دارد:

 • ویزای موقت مخصوص جبران کمبود مهارت (سابکلاس 482)
 • ویزای منطقه ای (موقت) تحت حمایت کارفرمای ماهر (سابکلاس 494)

ویزای دائم

ویزای دائمی با حمایت کارفرما (سابکلاس 186)


سه راه متداول برای اقامت دائم استرالیا

افراد متقاضی می توانند به طرق مختلف مقیم دائم استرالیا شوند. سه راه متداول برای اقامت دائم از طریق به دست آوردن موارد زیر در دسترس است:

 1. ویزای دائمی خانوادگی
 2. ویزای دائمی جریان کار
 3. ویزای دائم کسب و کار یا جریان سرمایه گذار

قبل از درخواست بررسی کنید که معیارهای اداره مهاجرت استرالیا را برآورده کنید. در غیر اینصورت سرمایه شما شامل زمان و پول به خاطر اشتباه در نوع درخواست از بین می‌رود و باز نخواهد گشت. 


ویزای مهاجرت مهارتی عمومی General Skilled Migration Visas

هنگامی که مردم در مورد مهاجرت نیروی کار ماهر در استرالیا صحبت می کنند، معمولاً به ویزای مهاجرت مهارتی عمومی اشاره می کنند که به عنوان "ویزاهای تست شده با امتیاز"  points tested visas نیز شناخته می‌شود. سه ویزای مهم در این برنامه وجود دارد. دائمی‌ها عبارتند از:

 1. ویزای دائم مستقل ماهر (ساب کلاس 189)
 2. ویزای دائم نامزد ماهر (ساب کلاس 190)

و موقت:

 • ویزای Skilled Work Regional (موقت) (ساب کلاس 491)

در تمام این ویزاهای مهم باید دقت داشته باشید که واجد شرایط بودن از سوی یک مشاور و وکیل مهاجرتی زبده تایید می‌شود و اداره مهاجرت استرالیا پاسخگو یا مسئول اشتباهات شما در فرآیند جمع آوری مدارک یا نامه نگاری اشتباه نیست.


6 گام برای دریافت اقامت دائم استرالیا در سال 2024

برای رسیدن به PR یا اقامت دائم کشور استرالیا از طریق ویزای مهارتی باید شش مرحله مهم زیر را با موفقیت پشت سر بگذارید:

 1. واجد شرایط بودن خود را بررسی کنید
 2. ارزیابی مهارت‌ها توسط سازمان مربوط به رشته شغلی
 3. تست امتیاز و ارزیابی امتیازات لازم در پرونده
 4. آزمون زبان انگلیسی
 5. تکمیل فرم ابراز علاقه یا EOI از طریق سلکت ویزا
 6. درخواست به موقع و حرفه‌ای برای ویزا از ایالت درست و مناسب

در خصوص مورد شماره 3 باید توجه داشته باشید که موارد زیادی در این عرصه تاثیرگذار هستند:

 • سن: 0 تا 30 امتیاز، حداقل 18 سال تا حداکثر 45 سال.
 • مدارک تحصیلی: 0 تا 20 امتیاز بسته به اینکه فرد دارای مدرک فنی/دیپلم، لیسانس/کارشناسی ارشد یا دکترا باشد.
 • تجربه کاری: 0 تا 20 امتیاز، بسته به اینکه فرد چند سال سابقه کار داشته باشد، اگر تجربه در شغل انتخاب شده برای مهاجرت باشد و اگر تجربه در استرالیا یا کشورهای دیگر داشته باشد بسیار ارزشمند است.
 • تسلط به زبان انگلیسی: همه داوطلبان باید در یک امتحان انگلیسی شرکت کنند و اگر به دنبال کسب امتیاز در قسمت هستند، حداقل نمره را کسب کنند. امتیاز در فرصت با توجه به نمره امتحان زبان انگلیسی 0-20 اختصاص داده می شود.
 • تحصیل در استرالیا: 5 امتیاز اگر حداقل دو سال در استرالیا تحصیل کرده باشید و مدرک تحصیلی حداقل در سطح دیپلم یا گواهی تجاری کسب کرده باشید.
 • تحصیل در مناطق کم جمعیت استرالیا: 5 تا 10 امتیاز اضافی اگر تحصیلات شما در استرالیا در یکی از مناطق تعیین شده منطقه ای استرالیا، طبق تعریف دولت انجام شده باشد.
 • دریافت اعتبار در استرالیا به عنوان مترجم زبان: 5 امتیاز
 • همسر به عنوان نیروی کار ماهر Skilled Spouse: 5 تا 10 امتیاز در صورتی که همسر متقاضی دارای شغل تخصصی یا حداقل سطح زبان انگلیسی باشد که به اشکال مختلف قابل اثبات است.
 • متقاضیان مجرد: 10 امتیاز 
 • انتخاب رسمی Nomination یا داشتن حمایت مالی از یک ایالت استرالیا: 5 تا 15 امتیاز، بسته به حرفه کاندیدا، اگر ایالت یا منطقه ای به دنبال آن حرفه باشد و اگر برای ویزای موقت یا دائم به دنبال آن باشد.

سخن پایانی

داشتن اقامت دائم استرالیا بسیار ارزشمند است و تفاوت اندکی با داشتن امتیاز شهروندی استرالیا دارد که در صورت داشتن مورد اول چندان دور از دسترس نیست.

طبیعی است که در شرایط سخت کشور مبداء، هر مهاجری با هر نوعی از مهاجرت به گرفتن اقامت دائم استرالیا در پایان مسیر مهاجرتی موفق خود فکر کند.

برای حذف آزمون و خطا در مسیر مهاجرتی بهترین کار انتخاب یک شرکت معتبر و با سابقه در این حوزه است. شرکتی که بین المللی، معتبر و پاسخگو باشد. شرکتی که همه مجوزها برای چنین فعالیتی را داشته باشد و از اولین قدم تا آخرین مرحله، دلسوز و پیگیر در کنار شما باشد.

با گروه بین المللی شادا از مهاجرت حرفه‌ای و منتج به اقامت دائم استرالیا لذت ببرید. فقط کافیست فرم مشاوره رایگان مهاجرت را تکمیل کنید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.
instagram shadavisa@
پرسش و پاسخ
{{comment.name}}
{{comment.name}}

{{comment.comment}}

{{comment.date}}
{{comment.name}}
ادمین سایت

{{comment.reply_text}}

  ثبت پرسش و نظر