13 اردیبهشت, 1403

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در استرالیا کدامند؟

تحصیل در استرالیا آرزوی هزاران جوان در سراسر جهان است. هر سال دانشگاه‌های بین المللی و معتبر استرالیا به صدها دانشجوی برتر و واجد شرایط پذیرش تحصیلی می‌دهند.
استرالیا به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان، با صدور ویزای تحصیلی استرالیا در سطحی خیره کننده پذیرای دانشجویانی است که رویای داشتن ویزای کار و اقامت دائم این کشور را دارند.

 

تحصیل در استرالیا
 

مهاجرت به استرالیا راه‌های قانونی مختلفی دارد اما بدون تردید یکی از بهترین راه‌ها در صورت واجد شرایط بودن، اخذ ویزای تحصیلی است.
در این مقاله با شما از بهترین رشته‌های تحصیلی در استرالیا خواهیم گفت و مشخص خواهیم کرد چه رشته‌ی تحصیلی و شغلی آینده بهتری در بازار کار استرالیا خواهند داشت.

 

مزایای تحصیل در استرالیا


تحصیل در کشور زیبای استرالیا مزایای زیادی دارد. در مقایسه با همین پدیده در کشورهایی مانند کانادا یا آمریکا، همپوشانی زیادی در این مزایا دیده می‌شود. مساله مهم این است که به آینده کاری درسی که می‌خوانید فکر کنید و ببینید این رشته تحصیلی خاص در استرالیا به سود شما است و یا مثلا در آلمان یا کانادا.

تحصیل در استرالیا

 

مزایای کلی تحصیل در استرالیا:

 

 • رتبه بندی خوب دانشگاه و شهرت و اعتبار آنها
 • وجود طیف گسترده ای از دوره ها و موضوعات علمی
 • مزایای بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در صورت امکان 
 • بهترین شهرهای دانشجو پسند و مهاجر پذیر در دنیا مربوط به استرالیا هستند
 • تمرکز بر تحقیق و پژوهش به دستور دولت
 • امکان کار در حین تحصیل
 • امکان دریافت ویزای کار پس از تحصیل
 • زندگی در کشوری توسعه یافته با طبیعتی بکر 


بهترین رشته‌های تحصیلی در استرالیا


گروه جهانی IDP که دفتر اصلی خود را در سیدنی استرالیا مستقر کرده و بالاترین سهم از اخذ دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های استرالیا را برای دانشجویان بین المللی دارد، 10 رشته‌های تحصیلی زیر را به ترتیب، در دسته خوش آتیه ترین رشته‌های تحصیلی در استرالیا می‌داند:


•    حسابداری
•    علوم آمار و تحلیل اطلاعات
•    علوم کشاورزی
•    معماری
•    مهندسی بیومدیکال
•    مهندسی Core شامل مکانیک، عمران، برق، شیمی و هوافضا
•    علوم زمین شامل معدن، متالورژی، نفت، زمین شناسی، گاز و اورانیوم
•    علوم کامپیوتر و تکنولوژی اطلاعات
•    روانشناسی نوین
•    مدیریت گردشگری و هتلداری


کارن دارفیلد، یکی از مقامات اسبق اداره مهاجرت استرالیا در خاطرات خود آورده است: «یک روز نخست وزیر از دفتر مرکزی ما دیدن کرد. در میان صحبت‌های صمیمانه خود گفت: وقتی پرونده‌ای را باز کردید و متوجه شدید که مهندس است، لبخند بزنید، احتمالا این یک هدیه دیگر برای استرالیا است.»
او در واقع می‌خواهد یا این خاطره تاکید کند که دسته‌های شغلی و تحصیلی مربوط به حوزه مهندسی برای دولت استرالیا در همه مقاطع ارزشمند و مفید است.

تحصیل در استرالیا


بهترین رشته‌های تصحیلی از دید موسسه Grace


از دید موسسه بین المللی گریس که شعبه‌های فعال در هند، آفریقا، چین و اروپا دارد، برای تحصیل در استرالیا بهترین رشته‌های تحصیلی با ذکر دلیل عبارتند از:


اقتصاد و تجارت


کشور استرالیا به گواه کارشناسان زبده حوزه تجارت و اقتصاد در دو دهه آینده به یکی از قطب‌های اقتصادی جهان تبدیل خواهد شد. در این شرایط فارغ التحصیلان اقتصاد و کسب و کار کلان حقوق بالا، شرایط کاری با ثبات و رفاه خوبی خواهند داشت.

 

بهترین رشته ها برای تحصیل در استرالیا


البته اقتصاد و حسابداری، اقتصاد و تجارت، مدیریت اقتصاد، کوچینگ مدیریت و فروش میان رشته‌های مهمی هستند که در آینده از دل رشته اقتصاد و بازاریابی خلق خواهند شد.


مدیریت گردشگری و هتلداری


استرالیا در کنار صنعت مهاجرت، از صنعت گردشگری بالاترین میزان درآمد را داشته و خواهد داشت. آینده استرالیا به صنعت گردشگری و ایده پردازی مدیران این حوزه گره خورده است.


علوم پزشکی و بهداشت


استرالیا یک قاره کوچک و البته یک کشور بزرگ است. داشتن بیمارستان‌های بزرگ و مراکز عظیم بهداشتی در چشم انداز این کشور دیده می‌شود. پیشرفت در میان‌رشته‌های شیمی پزشکی، روانشناسی نوین، فلسفه پزشکی، بهداشت دهان و دندان و پرستاری مدرن یک ماموریت مهم برای دولت استرالیا محسوب می‌شود.


علوم مهندسی و معماری


استرالیا به علم مهندسی، شهرسازی نوین و مرمت آثار باستانی وابستگی شدیدی دارد. گفته می‌شود در آینده مهمترین دانشگاه‌های کشور استرالیا دانشگاه‌های معماری و مهندسی هستند.


علوم کامپیوتر، IT و شبکه


چه کسی می‎تواند اهمیت علوم حوزه کامپیوتر را در فرایند پیشرفت کشور استرالیا نادیده بگیرد و یا آن را انکار کند؟ علوم شبکه و تکنولوژی اطلاعات آینده استرالیا را متحول خواهد کرد. همین حالا، ماجرای هوش مصنوعی کشورهای بزرگ دنیا را به تکاپو انداخته و حتی آنها را نگران کرده است.


مددکاری اجتماعی و آموزش


در کشوری که 78 درصد از شهروندان رسمی آن به بیش از 10 سال سابقه کار داوطلبانه در خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد کشور خود افتخار می‌کنند، طبیعی است که رشته مددکاری و موضوع آموزش اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.


مدارج تحقیقاتی و پژوهشی


پژوهش نقش مهمی در پیشرفت استرالیا طی دو دهه آینده خواهد داشت. هر رشته تحصیلی که به پژوهش وابسته باشد برای کشور استرالیا اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت. اگر مدرک لیسانس خود را با معدل قوی به پایان رسانده اید، ممکن است واجد شرایط درخواست مدرک کارشناسی ارشد تحقیقاتی در رشته مورد علاقه خود در استرالیا باشید.


هنر و صنایع دستی، طراحی و فناوری خلاق (نوفناوری)


دولت استرالیا به هنر اهمیت زیادی می‌دهد. در واقع سردمداران این کشور دوست ندارند، هنر در انبوه سر و صدا و گرد و خاک صنعت به دست فراموشی سپرده شود. هر سال برای پیشرفت در حوزه‌های متنوع هنری، از سوی دولت و پارلمان استرالیا بودجه جداگانه و بسیار قابل تاملی در نظر گرفته می‌شود.


برنامه‌های حرفه‌ای


تعجب نکنید، آموزش حرفه ای (VET) از طریق ثبت نام پس از دیپلم برای جوانان استرالیا و تحصیل در استرالیا همیشه آغوش بازی دارد. این یک راه روشن برای کمک به پیشرفت صنعتی استرالیا است. این کشور به کسانی که از این طریق فارغ التحصیل شده‌اند بودجه و تسهیلات ویژه برای آغاز کسب و کار درآمدزا و دارای ارزش افزوده خواهد داد.

 

تحصیل در استرالیا


دانشگاه‌های مهم و معتبر استرالیا


تحصیل در استرالیا، ساده نیست. ارزان هم نیست. در عوض تا دلتان بخواهد ارزشمند است. کشور استرالیا نمی‌تواند نقش مهم مهاجرت را در پیشرفت اقتصادی خود تکذیب کند و در این میان صدور ویزای درآمدزا و سودآور تحصیلی قطعا برای استرالیا حیاتی و موثر است.
پایتخت استرالیا، کنبرا، در این حوزه جای افتخار دارد. یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور استرالیا از جمله همین موارد است. در واقع، طبق رتبه بندی دانشگاه های جهانی
QS در سال 2022، بهترین دانشگاه استرالیا، دانشگاه ملی استرالیا است که در قلب کنبرا خودنمایی می‌کند.
استرالیا به دلیل سیستم آموزشی متمرکز و کاربردی خود همیشه مورد تحسین اساتید بین‌المللی بوده است.


 

رتبه بندی 10 دانشگاه برتر استرالیا در سطح جهانی طبق2023 - QS 
رنک استرالیا  رنک جهانی دانشگاه
1 29 (مشترک) دانشگاه ملی استرالیا
2 38 دانشگاه ملبورن
3 42 دانشگاه سیدنی
4 43 دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW)
5 47 دانشگاه کوئینزلند (UQ)
6 58 (مشترک) دانشگاه موناش
7 86  دانشگاه وسترن استرالیا (غرب)
8 106 دانشگاه آدلاید
9 140 (مشترک)  دانشگاه تکنولوژی سیدنی (UTS)
10 207 (مشترک) دانشگاه نیوکاسل استرالیا (UON)

 

پرتقاضاترین دوره‌ها در استرالیا


دوره‌های پر تقاضا در استرالیا عبارتند از:


•    مددکاری اجتماعی
•    پرستاری
•    تدریس و معلمی
•    مهندسی
•    معماری
•    روانشناسی
•    مدیریت هتلداری

 

تحصیل در استرالیا

 


اساساً در استرالیا دوره‌هایی وجود دارد که برای همه مناسب است و برای ثبت نام در آنها محدودیت جدی وجود ندارد. این برنامه ها به طور فزاینده ای محبوب شده اند چرا که راه را برای فرصت های زیادی از نظر پیشرفت شغلی هموار می‌کنند.


بالاترین میزان تقاضا برای مجوز کسب و کار


برای تحصیل در استرالیا بهتر است به این نکته توجه داشته باشیم که چه مشاغلی بالاترین میزان درخواست مجوز را دارند:

 

میزان ثبت درخواست مجوز بر اساس مجموع 100 درصد درخواست‌ها رشته شغلی مورد تقاضا برای مجوز کسب و کار
28 مدیران ساخت و ساز و ساختمان سازی
21 متخصصان مهندسی عمران
18 معلمان دوره‌های کودک و نوجوان
14 پرستاران رجیسترشده
9 تحلیلگران کسب و کار ICT و سیستم
8 برنامه نویسان نرم افزار و برنامه های کاربردی
1 برقکار
1 سرآشپز

 

 

احترام مردم استرالیا به پرستاران


بسیاری از مردم استرالیا بر این باورند که درآمد قشر پرستار در این کشور بسیار بالا است و حتی تصور می‌کنند که درآمد پرستاران گاهی از پزشکان نیز بالاتر است. این تصور درستی نیست اما در کل مردم استرالیا احترام ویژه‌ای برای پرستاران قائل هستند و آنها را شهروندان دلسوز، فداکار و بسیار پرتلاشی می‌دانند.
برای اطلاعات بیشتر مقاله
مهاجرت پرستاران به استرالیا را مطالعه کنید.

 

پردرآمد ترین رشته تحصیلی در استرالیا


در انتخاب رشته‌ی تحصیلی در استرالیا، متقاضیان باید به انتخاب رشته‌هایی که در بازار کار استرالیا مورد نیاز است، توجه ویژه‌ای داشته باشند.
پردرآمدترین رشته تحصیلی در استرالیا به‌عنوان یک کشور با اقتصاد پویا و بازار کار پرفراز و نشیب، همواره مورد توجه قرار گرفته است. این رشته‌ها علاوه بر ارزش اجتماعی و فرهنگی، امکان فراهم کردن درآمد بالا و فرصت‌های شغلی چشمگیر را نیز فراهم می‌کنند.
از جمله پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در استرالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پزشکی و بهداشت عمومی: رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و بهداشت عمومی از جمله پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در استرالیا هستند. با توجه به نیاز روزافزون به خدمات پزشکی و بهداشتی در این کشور، فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها می‌توانند به راحتی فرصت‌های شغلی پر درآمدی را بدست آورند.
 • مهندسی نفت و معدن: به دلیل داشتن منابع طبیعی فراوان، صنایع نفت و معدن در استرالیا بسیار پر رونق هستند. بنابراین، رشته‌های مهندسی مرتبط با نفت و معدن از جمله رشته‌هایی هستند که فرصت‌های شغلی و درآمدی بالایی را فراهم می‌کنند.
 • مدیریت و مالیات: با توجه به رشد اقتصادی پایدار و حجم بالای کسب و کارها در استرالیا، رشته‌های مدیریت، حسابداری و مالیات از جمله پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی هستند که فرصت‌های شغلی فراوانی را برای فارغ‌التحصیلانشان فراهم می‌کنند.
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات: با توسعه روزافزون صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات می‌توانند به راحتی به شغل‌های با درآمد بالا دست پیدا کنند.


بهترین رشته تحصیلی در استرالیا از نظر استخدام

 

برای مشخص کردن بهترین رشته‌های تحصیلی در استرالیا از نظر استخدام به نظر می‌رسد باید عواملی مانند نیازهای بازار کار، روند رشد صنایع مختلف، و توانایی فرد در انجام وظایف مرتبط با رشته تحصیلی او را مد نظر قرار داد.

برخی از رشته‌هایی که اغلب به عنوان بهترین‌ها در استرالیا در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از:

 1. مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات: با توجه به رشد سریع صنعت فناوری اطلاعات در استرالیا و نیاز مبرم به کارشناسان متخصص در این زمینه، فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها برخوردار از فرصت‌های استخدامی فراوانی هستند.
 2. علوم پزشکی و بهداشت عمومی: صنعت بهداشت و درمان در استرالیا همواره یکی از پررفت‌وآمدترین صنایع بوده است. فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها با داشتن تخصص در زمینه‌های پزشکی، پرستاری و بهداشت عمومی، به راحتی می‌توانند شغل‌های با درآمد بالا پیدا کنند.
 3. مهندسی معماری و ساختمان: با توسعه شهرنشینی و رشد سریع صنعت ساختمان در استرالیا، مهندسین معماری و ساختمان همواره به دنبال افراد متخصص در این حوزه هستند.
 4. مدیریت و کسب و کار: رشته‌های مدیریت، بازرگانی بین‌المللی و حسابداری نیز از جمله رشته‌هایی هستند که فارغ‌التحصیلان آن‌ها می‌توانند در بخش‌های مختلف اقتصادی استرالیا شغلی پردرآمد داشته باشند.


به طور کلی، رشته‌هایی که با نیازهای بازار کار هماهنگی داشته باشند و افراد را به توانایی‌ها و مهارت‌هایی مجهز کنند که در انجام وظایف شغلی مورد انتظار استفاده شود، می‌توانند به عنوان بهترین رشته‌های تحصیلی در استرالیا از نظر استخدام در نظر گرفته شوند.

 

 

محبوب ترین رشته ها در استرالیا


تحصیل در استرالیا آرزوی بسیاری از دانشجویان و نوجوانان است. این زندگی آکادمیک الزاما قرار نیست در خود استرالیا تداوم داشته باشد. دانشگاه‌های بزرگ و خوب استرالیا مورد توجه کشورهای اروپای غربی هستند.
با توجه به چند نظرسنجی بزرگ در استرلیا و تحلیل بازار کار اروپا و آمریکا در سال 2022 محبوب ترین دوره‌ها در استرالیا برای دانشجویان بین المللی به قرار ذیل است:


•    پرستاری
•    مهندسی علوم کامپیوتر
•    امنیت سایبری
•    خودرو
•    معماری
•    حسابداری
•    روانشناسی
•    کار اجتماعی

 

 

هزینه تحصیل در استرالیا


باید گفت هزینه تحصیل در استرالیا، جدا از هزینه های دانشگاه، به خود دانشجو و سبک زندگی او خیلی بستگی دارد، در واقع باید به هزینه‌های حداقلی و پایه اشاره کرد و هر مهاجر یا دانشجویی ممکن است هزینه‌های مربوط به زندگی منحصر به فرد خود را داشته باشد. 
 

مقطع تحصیلی میانگین هزینه های دانشگاه
مقاطع پایه و پیش از کارشناسی AUD $ 15,000 - $ 33,000
مقطع کارشناسی AUD $ 15,000 - $ 33,000 هرسال
مقطع کارشناسی ارشد AUD $ 14,000 - $ 37,000 هرسال
مقطع دکتری AUD $ 14,000 - $ 37,000 هرسال

 


سخن پایانی


بسیار اهمیت دارد که پیش از مهاجرت به استرالیا اگر قصد تحصیل در استرالیا را دارید یک انتخاب آگاهانه داشته باشید. رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل اهمیت زیادی در شغل آینده شما خواهد داشت.
البته هر رشته تحصیلی جایگاه درست خود را در کشور استرالیا داشته و هر کسی در رشته شغلی خود می‌تواند بهترین خودش باشد. در هر حال استرالیا به شهروندان خود یک حریم آرامش بخش، همراه با اقتصاد پویا هدیه داده و در مقابل از آنها توقع دارد در پیشرفت صنعتی این کشور نقش مهم و برجسته داشته باشند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به استرالیا
فرم ارزیابی مهاجرت را تکمیل کنید تا کارشناسان و وکلای با تجربه گروه بین المللی شادا با شما تماس بگیرند.

پرسش و پاسخ
{{comment.name}}
{{comment.name}}

{{comment.comment}}

{{comment.date}}
{{comment.name}}
ادمین سایت

{{comment.reply_text}}

  ثبت پرسش و نظر