ویزای استرالیا

با داشتن ویزای استرالیا شما می توانید با توجه به امتیازات نوع ویزای دریافتی از مزایای زیادی مانند حق کار، تحصیل، بیمه درمانی و غیره برخوردار شوید.

استرالیا یکی از مهاجر پذیرترین مقاصد جهان است.

سیاست های دولت استرالیا برای جذب مهاجرین بیشتر به گونه ای است که در عین فراهم کردن رفاه و ایجاد فرصت های شغلی بهتر برای ورود، طبق شرایط و معیارهای خاص می بایست ویزا کسب کنند.

از سال 1994، استرالیا یک سیستم کلی برای ویزا را حفظ کرده است، به این معنی که هر فرد غیر شهروند در استرالیا باید ویزا داشته باشد و هنگام ورود ویزا نمی دهد.

از طرفی تنوع برنامه های مهاجرتی استرالیا به گونه ای است که هر شهروند غیر استرالیایی طبق شرایط و اهداف فردی خود میتواند برای ویزای استرالیا اقدام کند. 

استرالیا انواع گوناگونی از ویزا را ارائه می دهد که شما می توانید با توجه به شرایط و اهداف فردی خود آن را درخواست دهید.

 


انواع ویزای استرالیا

 

تمام ویزاهای استرالیا از سال 2015 به صورت الکترونیکی هستند و جزئیات آن فقط در پایگاه داده مهاجرت به استرالیا ذخیره می شود. جزئیات ویزا به صورت الکترونیکی با جزئیات گذرنامه مرتبط است و دیگر به برچسب های فیزیکی یا تمبر نیازی نیست. تقریباً تمام ویزاهای استرالیا باید به صورت آنلاین درخواست شوند.

به صورت کلی ویزا های اصلی استرالیا به 5 دسته تقسیم میشوند، ویزا های کاری و مهارتی، سرمایه گذاری و کارآفرینی، تحصیلی و آموزش، خانواده و ازدواج و توریستی. 

 

اخذ ویزای استرالیا

برای دریافت ویزای استرالیا پروسه ای قانونی تعریف شده است که در طی چندین مرحله است. به عنوان مثال برای ویزاهای کاری و مهارتی سازمان های ارزیابی استرالیایی با توجه به رشته، عنوان شغلی، سوابق و مدارک شما به بررسی و ارزیابی تقاضای شما خواهند پرداخت. 

حدودا 40 اداره و سازمان ارزیابی در استرالیا وجود دارد که به بررسی و ارزیابی درخواست متقاضیانی میپردازد که که از طریق عنوان شغلی مورد نظر خود بر اساس لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا، قصد مهاجرت دارند. از معروف ترین سازمان های ارزیابی استرالیا میتوان به VETASSESS، EA، ACS، TRA، SSSI، ASMIRT، ACWA، IML اشاره کرد. 
هر کدام  از سازمان های ارزیابی نام برده، بر اساس معیارها و شرایط از پیش تعیین شده، مشاغل مشخصی را ارزیابی می کنند. متقاضیان در صورت واجد شرایط بودن، در قدم اول باید اسسمنت مثبت دریافت کنند و در مراحل بعدی اقدام به دریافت ویزای مورد نظر نمایند. 

 

انواع ویزای استرالیا از لحاظ اقامت

ویزا های استرالیا به لحاظ اقامتی به دو دسته موقت و دائم تقسیم میشوند.

معمولا همه ویزا های استرالیا منجر به اقامت دائم نمی شوند و برخی از ویزاهای موقت استرالیا را در صورت واجد شرایط بودن میتوان به ویزای دائم و در نهایت شهروندی استرالیا، تبدیل کرد. 

 

ویزای کاری و مهارتی

همانطور که گفته شد ویزا های استرالیا در پنج دسته اصلی جای میگیرند. 

دسته اول ویزاهای کاری و مهارتی که پر طرفدار ترین هستند. 
مبنای اصلی اقدام برای این  ویزاها بر اساس مهارت ها و توانایی های شغلی اشخاص است. سیستم این ویزا های مبتنی بر امتیاز بندی است. 
ویزاهای کاری و مهارتی استرالیا به شما امکان کار و زندگی را در استرالیا به صورت موقت و دائم میدهد. در برخی موارد حتی کارفرمایان استرالیایی در مناطق خاص می توانند برای جبران کمبود نیروی خود، اقدام به حمایت از مشاغلی خاص کنند. 
برای اخذ ویزاهای کاری و مهارتی شرایطی همچون سن، تحصیل، سابقه کاری، نمره زبان و میزان تقاضای عنوان شغلی مد نظر متقاضی از عواملی هستند که مورد بررسی قرار می گیرند.

مدت زمان و هزینه های بررسی پرونده های مهاجرتی نیز بسته به نوع شان متفاوت است. 
برای متقاضیان ویزاهای کاری و مهارتی لازم است فرم اظهار علاقه مندی یا همان EOI را در سیستم Skill Select به صورت آنلاین ارسال کنند. پس از آن و متناسب با امتیازات متقاضی و در صورت واجد شرایط بودن، دعوتنامه به فرد متقاضی اعطا میشود. برای ویزا های کاری و مهارتی سن شما باید کمتر از چهل و پنج سال باشد. 

به صورت کلی ویزاهای کاری و مهارتی به متخصصین این حوزه مانند مهندسین، کارشناسان متخصص، پزشکان، تکنسین های فنی، مدیران، صاحبان کسب و کار و غیره طبق شرایط مربوط به هر دسته از این ویزا، مجوز کار و زندگی میدهد.

دسته ای از ویزاهای مهارتی و کاری حتی به کارفرمایان هم اجازه استخدام شاغلین ماهری را میدهد که با کمبود آنها مواجه هستند. 

 

ویزای سرمایه گذاری و تجاری

دسته دوم ویزاهای استرالیا متعلق به ویزاهای سرمایه گذاری و تجاری است. 
متقاضیان ویزاهای سرمایه گذاری و تجاری استرالیا امکان مدیریت یک بیزنس جدید و یا موجود را در استرالیا دارند. 

فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری و همچنین کارآفرینی را در استرالیا از جمله فرصت های است که ویزا های سرمایه گذاری و تجاری استرالیا در اختیار متقاضیان قرار میدهد.

در این دسته ویزا ها کارآفرینان امکان اداره فعالیت های تجاری خود را هم در استرالیا دارند. 
قبل از اقدام برای این ویزا، گردش مالی 2 سال از 4 سال گذشته  متقاضی باید مورد بررسی قرار گیرد. 
این دسته از ویزا های استرالیا هم مبنی بر سیستم امتیاز بندی اند. سن، مدرک تحصیلی، میزان تسلط به زبان انگلیسی، دارایی های متقاضی و پارتنر، گردش مالی، تجربه های متقاضی در زمینه کسب و کار و ارائه مدارک مالی از جمله مواردی است که طبق سیستم امتیاز بندی مورد بررسی قرار میگیرد. 
بهتر است که هنگام درخواست این ویزا متقاضی کمتر از 55 سال سن داشته باشد، در صورتی که یکی از ایالت های استرالیا متقاضی بالای 55 سال را این ایالت سودمند بدانند، ممکن است نسبت به صدور دعوتنامه ی وی اقدام کنند. هزینه این ویزا بسته به نوع آن متفاوت و مدت زمان بررسی نیز متغیر است. 
کسب و کار متقاضی باید گردش مالی سالیانه 750 هزار دلار استرالیا را داشته باشد و متقاضی باید مالک حداقل 30% از کل سهام کسب و کار باشد. 
ویزا های کارآفرینی نیز در دسته بندی همین ویزاها قرار می گیرد . 
 

 کارآفرینان، سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار برای سرمایه گذاری و نوآوری در استرالیا، می توانند تجارتی را در استرالیا شروع کرده و آن را مدیریت کنند و بیزنس فعلی خود را در این کشور توسعه  و اقدام به دریافت اقامت خود نمایند.  

 

ویزای کارآفرینی استرالیا

بهترین ویزا برای افرادی است که مهارت های تجاری دارند و قصد انجام یک بیزنس جدید و یا موجود را در استرالیا دارند.

با داشتن ویزای کارآفرینی به شما اجازه داده می ­شود تا تجارتی را در استرالیا برپا کرده و آن را مدیریت کنید و یا در استرالیا فعالیت­ های تجاری و کارآفرینی انجام دهید. شما با داشتن این ویزا می توانید حدود 4 سال در استرالیا اقامت داشته باشد و همچنین امکان تمدید این اقامت نیز برای شما وجود خواهد داشت. 
برای دریافت ویزاهای کارآفرینی یا استارت آپ استرالیا لازم است که ابتدا توسط یکی از سازمان های دولتی استرالیا، توصیه (نامینیت) شوید. 
برای دریافت ویزا های کارآفرینی متقاضیان ملزم به سرمایه گذاری مبلغی مشخص در یکی از ایالت های استرالیا هستند و لازم است ایده ی استارت آپی خود را نیز پیاده سازی و اجرا
کنند.

 

ویزای تحصیلی و آموزش

ویزا های تحصیلی و آموزش در دسته سوم جای دارند.

استرالیا با توجه به رنکینگ دانشگاه هایش به مهد علم و دانش برای هر مقطع تحصیلی معروف است و همچنین با توجه به استاندارد های بالای آموزشی این کشور، مقصد جذاب بسیاری از دانشجویان است.

با توجه به رتبه بندی برتر دانشگاه های استرالیا و تقاضای دانش آموزان و دانشجویان از سرتا سر دنیا، ویزا تحصیلی و آموزش به متقاضیان امکان گذراندن یک دوره تحصیلی را در استرالیا میدهد. البته از دیگر امکانات ویزا تحصیلی و آموزشی استرالیا آوردن اعضای خانواده به استرالیا است. 

بنا به دوره آموزشی منتخب متقاضی، تا 5 سال میتوان در استرالیا اقامت داشت. مدت زمان بررسی پرونده متفاوت است و هزینه این ویزا از 630 دلار استرالیا است. 

 ویزاهای تحصیلی و آموزشی استرالیا به شما اجازه تحصیل و کار پاره وقت در این کشور را میدهد. 

 

ویزای خانواده و ازدواج استرالیا

ویزاهای خانواده و ازدواج استرالیا که در دسته پنجم هستند، که به پارتنر و یا همسر فرد مقیم این کشور یا والدین سالخورده امکان دریافت ویزای استرالیا را میدهد. 

اگر پارتنر و یا همسر شخص مقیم دائم استرالیا، واجد شرایط دریافت این ویزا باشد، به آنان اجازه میدهد تا در کنار پارتنرشان در استرالیا زندگی کنند، دریافت این ویزا اولین قدم برای گرفتن ویزای پارتنر دائمی است. اثبات واقعی بودن رابطه شما و پارتنر یا همسرتان الزامی است. مدت زمان بررسی پرونده ها از 18 الی 23 ماه است.  

همچنین اگر والدین سالخورده متقاضی در محدوده سنی بازنشستگی در استرالیا باشند، ویزای والدین سالخورده به والدین متقاضی دارای اقامت دائم واجد شرایط، اجازه زندگی در استرالیا را میدهد. متقاضی این ویزا نباید قبلا برای ویزای موقت اسپانسری والدین اقدام کرده باشد. مدت زمان بررسی پرونده بسته به شرایط متغیر و هزینه بررسی بسته به مورد بررسی متفاوت است. 

 

ویزای توریستی استرالیا

و در نهایت هم ویزاهای توریستی که با هدف دیدار اعضای خانواده و بازدید از این کشور طراحی شده اند. 

اگر استرالیا را برای سفر و دیدار با خانواده یا دوستانتان انتخاب کرده اید، باید بدانید که امکان دریافت ویزای توریستی این کشور وجود دارد اما فرآیند دریافت این ویزا بسیار سخت است. 

ویزای توریستی استرالیا به متقاضی امکان اقامت موقت از 3 تا 12 ماه را میدهد. مدت زمان بررسی پرونده ها به دلیل پاندمی، امکان دارد بیشتر طول بکشد . در حال حاضر اگر درخواست ضروری باشد، استثنائاتی قائل خواهند شد. 

 

دریافت ویزای استرالیا با شادا

اقدام و دریافت هر کدام از ویزاهای استرالیا،  مسیر پر پیچ و خمی است که با کمک گرفتن از یک مشاور حرفه ای و با نظارت کارشناسان متخصص پرونده های مهاجرتی و همراهی وکیل مهاجرتی استرالیا، تبدیل به یک مسیر هموار برای شما، خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره رایگان از طریق راههای ارتباطی با شادا در ارتباط باشید. 

 

سوالات متداول درباره ویزای استرالیا

استرالیا بیش از 100 نوع ویزا دارد که لیست کامل ویزاها همراه با توضیحات مربوطه را می توانید در قسمت انواع ویزاهای استرالیا مشاهده کنید.

شرایط شما تعیین کننده بهترین ویزای استرالیا برای شما است اما به صورت کلی می توان گفت که ویزاهای 189-190 و تلنت که از ابتدا امکان اقامت دائم در استرالیا را برای شما فراهم می کنند از بهترین ویزاهای استرالیا هستند.

لیست دقیق مدارک لازم برای اخذ ویزا به حوزه کاری شما و  نوع ویزای مورد نظرتان بستگی دارد، که کارشناسان مهاجرت شما را برای جمع آوری دقیق مدارک راهنمایی خواهد کرد. اما به صورت کلی برای تمام ویزاها مدارک تحصیلی، هویتی و کاری الزامی هستند.

اخذ هر ویزایی مراحل خاص خودش را دارد، به عنوان مثال در ویزاهای مهارتی ابتدا شما باید ارزیابی مثبت از سازمان ارزیابی مربوط به عنوان شغلی خودتان را کسب کنید و سپس برای دریافت دعوتنامه از ایالت های استرالیا و در نهایت ویزا اقدام  می کنید و یا برای ویزاهای تجاری و سرمایه گذاری ابتدا برای دریافت دعوتنامه از یک ایالت استرالیا اقدام کرده و سپس ویزا اخذ می کنید.

مدت زمان اخذ ویزای استرالیا برای انواع ویزاها متفاوت است و از 1ماه برای ویزاهای توریستی تا 24 ماه برای ویزاهای سرمایه گذاری می تواند متغیر باشد.

هزینه ی ویزاهای استرالیا بسته به نوع ویزا و شرایط متقاضی متفاوت هست. به عنوان مثال هزینه ویزاهای کاری بین 200 تا 400 میلیون و هزینه ویزاهای سرمایه گذاری 400 تا 600 میلیون است

ابتدا توصیه می شود که از کارشناسان متخصص در حوزه مهاجرت به استرالیا مشاوره بگیرید.بعد از بررسی و دریافت مشاوره، هر زمان که شرایط شما برای اقدام مناسب بود، می توانید جهت تشکیل پرونده اقدام نمایید.

برای اخذ ویزای استرالیا، نیاز به مراجعه حضوری به سفارت نیست و فرآیند بررسی و صدور ویزاها با اداره مهاجرت و به صورت آنلاین انجام می شود.

در نهایت برای تمامی ویزاها، باید درخواست آنلاین به اداره مهاجرت داده شود. این فرآیند به صورت آنلاین در سیستم ایمی اکانت اداره مهاجرت انجام می شود.

پرسش و پاسخ
{{comment.name}}
{{comment.name}}

{{comment.comment}}

{{comment.date}}
{{comment.name}}
ادمین سایت

{{comment.reply_text}}

    ثبت پرسش و نظر