راهنمای ثبت برند ایرانی در استرالیا
26 اسفند, 1399

راهنمای ثبت برند ایرانی در استرالیا

بسیاری از ایرانیانی که قصد مهاجرت کاری و تجاری به استرالیا را دارند و یا نیت دارند کسب و کار خود را توسعه دهند، قطعا به ثبت برند خود در استرالیا فکر خواهند کرد. چرا که ثبت برند به قوام کار و تقویت تجارت کمک شایان توجهی می کند و خود به نوعی اعتبار به همراه می آورد. در این راهنما به مراحل ثبت برند ایرانی در استرالیا پرداخته ایم.


برند چیست؟


برند هر علامت، نشانه، اسم، حرف، نقش و .. می باشد که کار، محصول و یا خدمات یک شرکت یا یک سازمان را از دیگری متمایز می کند و وجه تفاوت و مالکیت ایجاد می کند.

نقش برند در بازاریابی و اقتصاد مدرن بین الملل بسیار برجسته و حائز اهمیت است و به نوعی نمایانگر هویت و اصالت کار می باشد.
شرکت های ایرانی پیش از اینکه بخواهند برند خود را جهانی کنند و در استرالیا به ثبت برسانند، در بادی امر بایستی برند خود را در ایران به شکل رسمی و قانونی به ثبت برسانند.
پس از ثبت برند در  کشور مبدا(ایران)، مقدمات اصلی برای ثبت بین المللی یا مادرید به دست می آید.

 

معاهده مادرید چیست و چه کارکردی دارد؟

کشور های عضو کنوانسیون پاریس، برای حفظ ارزش مادی و معنوی برند ها و جلوگیری از کپی برداری و جعل، پیمان نامه ای را ترتیب دادند که به معاهده مادرید معروف شد و جالب است بدانید ایران نیز از سال 82 عضو این پیمان نامه می باشد.
این سیستم(معاهده)
123 عضو دارد که تقریبا 80 درصد کشور های دنیا را شامل می شود.
از مزایای سیستم مادرید این است که با ثبت برند در آن (وایپو
WIPO )و نشان دادن اظهارنامه ی ثبت آن، دیگر نیازی به ثبت برند در ادارات و سازمان های ملی و منطقه ای کشور های عضو این پیمان نامه نیست و صرفا باید کشور مورد نظر خود را که مقصود ما در این متن استرالیا می باشد، در اظهارنامه قید نموده و هزینه ی آن را پرداخت نمود.
از مزایای دیگر این پیمان نامه سرعت بالا و هزینه ی نسبتا پایین آن می باشد که به فرانک سوییس پرداخت می شود.
با ثبت بین المللی (مادرید) برند خود، این اطمینان حاصل می شود که در هیچ کجای دنیا، امکان استفاده مجدد بدون اخذ مجوز از صاحب برند وجود ندارد و در صورت رخداد، قابلیت پیگرد قانونی وجود دارد.


 

مراحل ثبت برند در استرالیا

بطور کلی جهت ثبت برند در استرالیا و سایر کشورهای عضو معاهده مادرید می بایست مراحل ذیل طی گردد:

 

1- مراجعه به آدرس اینترنتی www.wipo.int جهت دریافت اطلاعات مربوط به ثبت نام و فرم تقاضا (اظهارنامه) و همچنین محاسبه هزینه ها


2- Fee Calculation یک برگ نامه درخواست ثبت بین المللی خطاب به اداره ثبت علائم تجاری با اشاره به نام کشورهای مورد نظر (استرالیا)


3- ارائه اسناد مبنی بر ثبت داخلی علامت نیز می بایست ضمیمه درخواست شود. توجه داشته باشید که درخواست ثبت برند بین المللی می بایست به صورت دقیق با تصدیق و جواز داخلی مطابقت داشته باشد.


4- ارائه معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت یا وکالتنامه رسمی وكيل برای (اشخاص حقوقی)


5- مراجعه مالک علامت یا وكيل وی با ارائه وکالتنامه رسمی براي (اشخاص حقيقي)


6- دریافت و تکمیل یکی ازسه فــرم مربوط MM1, MM2, MM3 از سایــــت WIPO


7- پرداخت هزینه های مربوطه با فرانک سوئیس محاسبه می گردد. این هزینه با توجه به تعداد طبقه ها(حسب نوع کالا و خدمات ارائه شده 45 طبقه وجود دارد که در سایت وایپو قابل مشاهده است) و کشورهای مورد تقاضا (برای استرالیا 263 فرانک سوییس به ازای هر طبقه) خواهد بود و می بایست به به حساب WIPO  پرداخت گردد.

 

بطور کلی سیستم مادرید دارای 19 فرم می باشد که تمامی امور مربوط از جمله تقاضای ثبت و تغییرات با همین فرم ها انجام می پذیرد.

 


 

مدارك موردنياز جهت ثبت بين المللي علامت تجاری یا برند (سيستم مادريد) در استرالیا:

 

1- نامه درخواست جهت ثبت بين المللي برند خطاب به اداره ثبت علائم تجاري با درج اسامي كشورهای مورد نظر بطور مثال برای کشور استرالیا


2- معرفي نامه بر روی سربرگ شركت همراه با امضاء مديران و دارندگان حق امضاء همراه با مهر شركت (اشخاص حقوقي)


3- ارائه وکالتنامه رسمی در صورتی که امور توسط وکیل انجام می کیرد.


4- کپی برابر اصل شناسنامه و كارت ملي مديران و دارندگان حق امضاء شركت و روزنامه تاسيس و آخرين تغييرات شركت برای اشخاص حقوقی


5- ارائه کپی برابر اصل شناسنامه و كارت ملي برای اشخاص حقيقی 


6- اظهارنامه يا اصل گواهی ثبت برند در ايران برای رؤيت و كپی آن برای ضبط در پرونده يا ارائه كپی برابر اصل گواهی ثبت علامت تجاری.


7- تکمیل کردن فرم مخصوص لاتين پس از معرفی كشورهای مورد درخواست.


8- برگه محاسبه هزينه ها به همراه مهر و امضاء متقاضي.

 

پرسش و پاسخ
{{comment.name}}
{{comment.name}}

{{comment.comment}}

{{comment.date}}
{{comment.name}}
ادمین سایت

{{comment.reply_text}}

    ثبت پرسش و نظر