مؤسسه مهاجرتی شادا | مهاجرت به استرالیا | اقامت استرالیا | ویزای استرالیا

 

در تاریخ 1 مارس 2019، وزیر مهاجرت استرالیا، دیوید کولمن اعلام کرد که صدور ویزای موقت والدین ( زیر گروه 870 )  از تاریخ 17 آوریل 2019 آغاز خواهد شد.

 روند اخذ ویزا


♦ در ابتدا لازم است فرزند به عنوان اسپانسر متقاضی تایید شود.

♦ پس از تایید اسپانسر ،درخواست ویزای موقت والدین امکان پذیر است.درخواست این ویزا باید تا 6 ماه پس از تاییدیه اسپانسر، برای اداره مهاجرت استرالیا ارسال شود. 

   ◊ ارسال مدارک برای اخذ این ویزا، به صورت آنلاین و از طریق ImmiAccount انجام می شود و درخواست های مربوط از تاریخ 17 آوریل 2019 قابل ارسال خواهد بود.


هدف


این ویزا مسیر جدیدی برای والدین به وجود می آورد تا بتوانند به صورت موقت در کنار فرزندان و نوه های خود در استرالیا اقامت داشته باشند (تا زمانی که این اطمینان حاصل شود که پرداخت کنندگان مالیات نیازی به پوشش هزینه های اضافی نخواهند داشت).

این ویزا به نگرانی هایی مربوط به محدودیت جایگاه والدین در برنامه های مهاجرتی استرالیا و مدت زمان انتظار طولانی مربوط به دریافت ویزای والدین ، پاسخ مثبت می دهد.

شرایط اخد ویزا

جهت دریافت این ویزا، والدین می بایست:

♦ والدین بیولوژیکی و یا پدر/مادر خوانده اسپانسر باشد؛
♦ فرد اسپانسر باید شهروند استرالیا، دارای اقامت دائم استرالیا و یا شهروند واجد شرایط نیوزلند باشد.


مزایای مسیر جدید

ظرفیت موجود

هر ساله از تاریخ 1 جولای تا 30 جوئن تعداد 15،000 ویزای موقت والدین اعطا می گردد.
این ظرفیت توسط دولت استرالیا و بر اساس تعداد جمعیت سالخورده و تاثیر آن بر بودجه کلی کشور، تعیین شده است.
این محدودیت نشان دهنده ی اولویت دولت برای ارائه ی مسیرهای اخذ ویزا برای فرزندان و والدین افراد استرالیایی و همچنین نیاز دولت برای پذیرش مهاجران جوان به منظور افزایش مزایای اقتصادی از مهاجرت می باشد.
چنانچه ظرفیت اعلام شده در یک سال مهاجرتی به حد نصاب خود برسد، در آن سال و تا سال مهاجرتی بعدی که پس از 1 جولای آغاز می شود، ویزایی اعطا نمی گردد.

ویزاهای موجود

تمهیدات ویزای توریستی استاندارد فعلی بدون تغییر باقی خواهد ماند.
ویزای موقت والدین جایگزین ویزای توریستی والدین شهروندان استرالیایی و یا دارای اقامت دائم آن است که این امکان را فراهم می سازد تا در بازه ی زمانی بیشتری در استرالیا اقامت داشته باشند .
با وجود اینکه ویزای موقت والدین دوره اقامت را به نسبت ویزای توریستی به طرز چشمگیری افزایش داده است ، اما تنها یک ویزای موقت است و مانند ویزای دائم والدین، اجازه اقامت دائم در استرالیا را به فرد نمی دهد.
ویزای جدید والدین، مسیری را برای متقاضیان فراهم می سازد تا به واسطه ی آن به صورت موقت به استرالیا سفر کنند و در حالی که روند اخذ ویزای دائم آنها در حال پیشرفت است در کنار فرزندان و نوه های خود اقامت داشته باشند.

با توجه به اینکه هر ویزا داری شرایط ، هزینه و بازه های اقامتی متفاوتی است متقاضیان قادر به تعیین بهترین نوع ویزا متناسب با شرایط خود هستند.
 

 اسپانسر مالی

اطلاعات ذیل صرفا مربوط به اسپانسر ویزای موقت والدین است و ویزاهای دیگر مانند ویزاهای موقت کاری (TSSV) را در بر نمی گیرد.
تنها یکی از والدین هر خانواده برای این ویزا به صورت همزمان می توانند اقدام نمایند. محدودیت اعمال شده به خانواده های بیشتری این فرصت را می دهد تا اسپانسر والدین خود شوند و هزینه های بالقوه اسپانسر را منعکس می کند.


شرایط اسپانسر

فرد اسپانسر می بایست شرایط ذیل را داشته باشند:
♦ رابطه ی بین اسپانسر و والدین: والدین باید بیولوژیکی و یا پدر/مادر خوانده باشند .پدر/مادر خوانده تنها در صورتی می تواند برای این ویزا اقدام نماید که در حال حاضر تحت عنوان همسر/پارتنر فعلی والدین بیولوژیکی اسپانسر باشند؛
♦ حداقل 18 سال سن داشته باشد؛
♦ شهروند استرالیایی، دارای اقامت دائم و یا شهروند واجد شرایط نیوزلند باشد که به طور کلی به مدت 4  سال در خاک استرالیا زندگی کرده است؛
♦ تعهدات اسپانسری را رعایت نماید؛
♦ هیچگونه اطلاعات مغایری به جز اطلاعات قابل چشم پوشی، ارائه ندهد؛
♦ هیچگونه بدهی دولتی و یا بدهی به سازمان بهداشت عمومی نداشته باشد مگر اینکه اقدامات لازم جهت باز پرداخت بدهی را ترتیب داده باشد؛
♦ حداقل درآمد یک خانوار را داشته باشد.(برا اساس درآمد مستقل اسپانسر، یا مجموع درآمد اسپانسر و همسر/پارتنر آن و یا فرزند دیگر والدین متقاضی ویزا)؛
♦  مدرک عدم سوءسابقه برای هرکشوری که در 10 سال گذشته بیش از 12 ماه در آن زندگی کرده باشد، ارائه دهد.

♦ اجازه اشتراک گذاری اطلاعات خود با متقاضی را داده باشد.

♦ اسپانسر باید موافقت خود را در مورد تعهدات مالی نسبت به والدین مورد حمایت، اعلام نماید.

تعهدات اسپانسر

اسپانسر والدین می بایست به تعهدات ذیل عمل کند:
 
♦ اسپانسر مالی و مسکن والدین خود در استرالیا باشد؛
♦ مدارک و سوابق مالی، به عنوان مثال مدارک درآمدی خود را نگهداری و در صورت نیاز به اداره مهاجرت استرالیا ارائه دهد.این تعهد دو سال پس از متوقف کردن اسپانسری ، به پایان می رسد؛
♦ در صورت وقوع حوادث خاص، مانند متهم شدن والدین به جرم خاصی،با اداره مهاجرت استرالیا همکاری نماید. این تعهد یک روز پس از آنکه فرد حامی حمایت خود را متوقف کند به پایان می رسد؛
♦ جریمه های مربوط به سازمان بهداشت عمومی که والدین آنها در استرالیا متحمل شده اند، را پرداخت نماید.در صورتی که مقامات مربوطه بازپرداخت بدهی و یا قرارداد بازپرداخت جدید را تایید کنند این مسئولیت اسپانسر متوقف می شود . در صورتی که بدهی معوقه ی سنگینی وجود داشته باشد ، با وجود خروج والدین ، وظیفه ی بازپرداخت آن بر عهده ی اسپانسر است. 

اگر یکی از تعهدات ذکر شده نقض گردد، اداره مهاجرت استرالیا می تواند:

♦ اسپانسری را لغو نماید. در این صورت والدینی که دارای ویزای اسپانسری هستند باید اسپانسر دیگری را جایگزین کنند و یا از خاک استرالیا خارج شود؛
♦ مانع اسپانسری گردد. این ممنوعیت امکان اسپانسری بعدی والدین را تا مدت مشخصی از فرد صلب می کند.
چنانچه والدین به سازمان بهداشت عمومی استرالیا هزینه هایی را تحمیل سازند و پرداخت آنها صورت نگیرد، سازمان مربوطه جهت بازپرداخت بدهی از طریق دادگاه، قادر به شکایت از اسپانسر می باشد.


اعتبار اسپانسری


اسپانسری والدین متوقف خواهد شد چنانچه :
♦ ویزای دائم اسپانسر لغو شده باشد؛
♦ اسپانسر فوت کند؛
♦ اسپانسر از ادامه اسپانسری صرف نظر کند؛
♦ والدین تا 6 ماه پس از تاییدیه اولیه برای اخذ ویزا اقدام نکنند؛
♦ ویزای موقت والدین به پایان برسد.

هزینه ی اسپانسری

هزینه درخواست اسپانسری والدین 420 دلار استرالیا می باشد.اسپانسری سایر ویزاها


اسپانسر ویزای موقت والدین در صورت احراز شرایط سایر ویزاها ؛ قادر به اسپانسری آنها ( مانند ویزای TSS ، ویزای توریستی خانواده و ...) نیز خواهند بود .
اسپانسر می تواند درخواست خود مبنی بر تغییر اسپانسری جهت حمایت از دیگر والد را ارائه نماید. والد جدید نیز باید والد بیولوژیکی یا پدر/مادر خوانده اسپانسر یا همسر/پارتنر او باشد.
اگر اسپانسر همزمان دارای دو والد تحت حمایت باشد، می بایست حمایت خود از یکی از والدین را لغو نماید و آن والد باید خاک استرالیا را ترک کند، یا درخواست ویزای دیگری را ارائه دهد.
اسپانسری که مایل به حمایت از دو پدر و مادر جدید می باشد باید درخواست جدیدی نیز ارسال نماید.


واجد شرایط بودن ویزا

متقاضی ویزای موقت والدین می بایست:
♦ توسط فرزندی که تایید شده است، اسپانسر شود؛
♦ حداقل 18 سال سن داشته باشد؛
♦ در صورتی که در حال حاضر و یا قبلا دارای ویزای موقت والدین می باشد، به مدت حداقل 90 روز خارج از استرالیا باشد ( مگر اینکه توسط اداره مهاجرت به صورت کتبی جهت ارائه ی درخواست دعوت شده باشد )  ؛
♦ متعهد به پرداخت هزینه ی انجام ویزاهای دیگر نباشد؛
♦ مدارک تمکن مالی ارائه دهد؛
♦ مدارک بیمه درمانی ارائه دهد؛
♦ به سازمان بهداشت عمومی بدهی نداشته باشد مگر اینکه اقدامات لازم جهت پرداخت بدهی را ترتیب داده باشد؛
♦ شرایط لازم سلامتی، شخصیتی و امنیت ملی را احراز نماید.

تست تعادل خانواده

بر خلاف ویزاهای دائم والدین، نیازی به تست تعادل خانواده جهت اخذ این ویزا نیست، بدین معنا که متقاضی این ویزا نیازی ندارد که بیش از نیمی از فرزندانش در استرالیا اقامت داشته باشد.

چه مدت می توانید بمانید

این ویزا به والدین این اجازه را می دهد که تا 5 سال به صورت موقت در استرالیا زندگی کنند. 

هریک از والدین باید حداقل 90 روز قبل از واجد شرایط بودن جهت ارسال درخواست برای ویزای موقت والدین بعدی خارج از خاک استرالیا باشند همچنین هر یک از آنها با اخذ این ویزا قادر به زندگی در استرالیا تا حداکثر 10 سال می باشند، البته این ویزا موقت است و به اقامت دائم منتهی نخواهد شد.
پدر/مادری که ویزای موقت والدین را اخذ می کند و به طور کلی 10 سال از تاریخ اخذ آن بگذرد می بایست یا خاک استرالیا را ترک نماید و یا برای ویزای دیگری که منجر به ادامه اقامت وی در استرالیا شود اقدام نماید. آنها قادر نخواهند بود برای ویزای موقت والدین دیگری اقدام نمایند.

هزینه اخذ ویزا

هزینه درخواست ویزا:

♦ 5,000 دلار استرالیا برای ویزای 3 ساله؛
♦ 10,000 دلار استرالیا برای ویزای 5 ساله؛

 پرداخت هزینه ی ویزا در دو مرحله امکان پذیر می باشد .پرداخت هزینه ی مرحله نخست در زمان ارسال درخواست و پرداخت هزینه ی مرحله دوم قبل از اخذ ویزا می باشد.
هزینه ی این ویزا نشان دهنده ی خدماتی است که توسط والدین در استرالیا به صورت طولانی مدت استفاده خواهد شد. اکثر صاحبان این ویزا هرگز در استرالیا مالیاتی پرداخت نخواهند کرد اما از زیرساخت موجود بهره مند خواهند شد.

همچنین این هزینه ها نشان دهنده ی این موضوع است که مزایایی، هم برای والدین و هم خانواده ی استرالیایی آنها وجود دارد.
والدین با این ویزا می توانند 5 سال به صورت مداوم در استرالیا اقامت داشته باشند( این اقامت می تواند تا 10 سال نیز تمدید شود). در نتیجه این موضوع منجر به صرفه جویی در هزینه های رفت و آمد والدین جهت خروج از استرالیا و ورود مجدد خواهد شد.

مدت زمان روند اخذ ویزا

مدت زمان روند اخذ ویزا به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. تعداد افراد متقاضی اخذ این ویزا و ارائه ی مدارک بدون نقص در زمان اخذ ویزا تاثیر گذار است .
مدت زمان روند اخذ ویزا در وب سایت اداره مهاجرت استرالیا درج خواهد شد.

 حق اشتغال

دارندگان این ویزا به طور عمومی اجازه کار کردن در استرالیا را نخواهند داشت.