جغرافیا

جغرافیا

استرالیا کوچکترین قاره و یکی از بزرگترین کشور های جهان است که بین اقیانوس آرام و اقیانوس هند در نیم کره جنوبی زمین واقع شده است

 

استرالیا کوچکترین قاره و یکی از بزرگترین کشور های جهان است که بین اقیانوس آرام و اقیانوس هند در نیم کره جنوبی زمین واقع شده است. پایتخت استرالیا کانبرا است که در قسمت جنوب شرقی این کشور، بین دو مرکز مهم فرهنگی و اقتصادی یعنی سیدنی و ملبورن قرار دارد. سابقا به استرالیا القاب «پیرترین قاره»، «آخرینِ سرزمین ها» و «مرز آخر» را داده اند.
 
سرزمین اصلی استرالیا از غرب به شرق به طول تقریبی 4,000 کیلومتر و از شبه جزیره کیپ یورک در شمال شرق تا دماغه ویلسونز در جنوب شرق به اندازه 3,200 کیلومتر ادامه پیدا می کند و به طور کل مساحت این کشور 7,686,850 کیلو متر مربع می باشد.
 
 حوزه قضایی استرالیا از جنوب تا دور ترین نقطه جزیره تاسمانی و از سمت شمال تا کرانه های گینه نو ادامه پیدا می کند.
 
جمعیت استرالیا 25,854,530 نفر می باشد که با در نظر گرفتن مساحت این کشور، به خوبی تراکم پایین جمعیت مشخص و هویدا می شود.
 
طبیعت و زیست بوم های استرالیا در نوع خود منحصر به فرد اند. از چشم انداز های کویری تا جنگل های بارانی و سواحل داغ و کوهستان های سرد، همه و همه در استرالیا یافت می شود.  بلند ترین نقطه استرالیا کوه کاسکیوزکو با 2,228 متر
ارتفاع و طولانی ترین رود آن، رودخانه مری با طول 2,375 کیلومتر می باشد.
 

 

در کره ی زمین، به طور کل 14 اکوسیستم یا زیست بوم وجود دارد که نوع آن در استرالیا یافت می شود. این تنوع زیست بوم سبب به وجود آمدن پدیده های طبیعی ویژه ای شده که استرالیا را از سایر قاره ها و کشور ها متمایز می کند.

 


 

 
اکوسیستم هایی که استرالیا را تشکیل می دهند عبارتند از:
 
1) صحرایی:
 
زیست بوم صحرایی بیشتر مناطق مرکزی استرالیا را تشکیل می دهد. لزوما نباریدن باران مشخصه اصلی مناطق صحرایی نیست، چرا که میزان تبخیر از مقدار بارندگی تجاوز می کند و محیطی گرم و خشک را پدید می آورد.
شدت بالای دما امری معمول است و فقدان رطوبت و وجود پوشش ابری سبب می شود تا روزهایی داغ و طاقت فرسا و شب هایی بسیار سرد داشته باشد.
 
2و3) مناطق استوایی و نیمه استوایی(حاره ای):
 
بخش کوچکی از استرالیا را مناطق استوایی و نیمه استوایی تشکیل می دهد که در آن جنگل های پهن برگ به چشم می خورد.
گمانه زنی ها بر این است که این مناطق از بقایای مناظر میلیون ها پیش استرالیا است.
بر خلاف مناطق صحرایی، دمای هوا در این مناطق در طول سال و شبانه روز ثابت و تغییرات بسیار اندک است و منطقه پوشیده است از درختان همیشه سبز.
 
 
4)جنگل ها و بیشه زار های مدیترانه ای:
 
از خصایص این منطقه که از نظر آب و هوای جهانی نادر و کمیاب است، تابستان هایی داغ و خشک و زمستان هایی سرد و مرطوب می باشد.
این زیست بوم غیر معمول دارای تنوع خیره کننده گیاهی و جانوری است. به طوری که 10 درصد کل گونه های گیاهی دنیا در این منطقه یافت می شود. مانند اکالیپتوس و خارستان.
 
 
5و6) مناطق معتدل و مراتع:
 
در طول سواحل جنوب شرقی، زیست بوم های معتدله، که با آب و هوای خنک تر، میزان رطوبت بالاتر و گیاهان برگ ریز شناخته می شوند وجود دارد.
مانند مناطق استوایی در آنجا نیز پوشش گیاهی و زیرشاخه های جانوری متنوع و فراوانی یافت می شود. از جمله سرزمین های درختچه ای و درخت های انبوه کوتاه قامت. ولی مناطق معتدل و استوایی تفاوت هایی نیز با هم دارند. از جمله اینکه مناطق معتدل بسیار بیشتر از مناطق استوایی می توانند از طیف گسترده دمایی و تنوع وسیع گیاهی و جانوری لذت ببرند.
 
 
7و8) مناطق سرد کوهستانی و توندرا(دشت های سرد بی درخت):
 
مناطق کوهستانی درصد کوچک و ناچیزی از استرالیا را در بر می گیرند که فقط در ارتفاعات بالای جنوب شرقی وجود دارند.
این مناطق در دامنه های کوهستان ها دارای پوشش گیاهی تنک و ناهمگون است و هر چه ارتفاع می گیریم این پوشش میل به تنک تر و پراکنده شدن پیدا می کند.
پوشش گیاهی توندرا بسیار کوچک و محدود به عرض جغرافیایی بالاست.