تحصیل و آموزش

تحصیل و آموزش

در سالهای اخیر، استرالیا نام خود را به عنوان چهارمین مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی پس از ایالات متحده، چین و انگلستان ثبت کرده است. دلایل محبوبیت تحصیل در استرالیا، شرایط عمومی این کشور برای تحصیل، مزایای تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا و فرصت‌هایی که برای بورسیه دانشجویی در این کشور وجود دارد

 

چرا تحصیل در استرالیا

 

براساس آخرین رتبه‌بندی‌های آکادمیک دو شهر بزرگ استرالیا به 10 مقصد برتر برای دانشجویان در سراسر جهان راه یافتند: ملبورن (سوم) و سیدنی (نهم). اساساً به همین دلیل هم استرالیا مکانی است که بسیاری دوست دارند جز گزینه‌های انتخابی آنها برای مهاجرت تحصیلی باشد. 

 

شرایط تحصیل در استرالیا


تحصیل در استرالیا ویژگی‌های خاصی از قبیل وجود اکثر رشته‌های تحصیلی از مهندسی تا دکترا و زبان انگلیسی که در میان مردم این کشور رایج است را دارا می‌باشد. 

 

تحصیل در مقطع کارشناسی


دوره‌های کارشناسی در استرالیا معمولا سه ساله هستند و بعد از سه سال شما مدرک عادی کارشناسی خود را دریافت می‌کنید و آماده ورود به بازار کار می‌شوید. همچنین برای دانشجویان علاقه‌مند گزینه‌ای برای اضافه کردن یک سال تحصیلی دیگر وجود دارد که طول این دوره را 4 ساله کنند و مدرک تحویلی خود از دانشگاه را به Honors ارتقا دهند.

به طور کلی شرایط برای ورود به دانشگاه‌های استرالیا یکسان می‌باشند اما ممکن است با توجه به رشته‌ تحصیلی و دانشگاه مورد نظرتان شرایط شما برای ورود به این دوره‌ها کمی متفاوت‌تر باشد. شرایط کلی برای ورود به دانشگاه‌‌های استرالیا در این مقطع، به همراه داشتن مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات به صورت ترجمه شده، دارا بودن مدارک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس و ارائه تمکن مالی می‌باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور استرالیا بسته به نوع رشته و دانشگاه مورد نظر شما متفاوت است. 

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد


دوره‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا به دو دسته تقسیم می‌شود.

  • دسته تحصیلاتی
  • دسته تحقیقاتی

 

 دوره‌های تحصیل محور (Master by course)


دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در کشور استرالیا 2 تا 3 سال به طول می‌انجامد. این دوره ویژگی خاصی را برای شما ارائه می‌دهد و آن هم کارشناسی ارشد 2 گانه است. به عبارت دیگر شما با فارغ التحصیل شدن در این دوره دو مدرک کارشناسی ارشد مجزا دریافت خواهید کرد که همین قضیه برای ورود شما به بازار کار یک مزیت عالی محسوب می‌شود.

 

بررسی دسته دوم یعنی دوره‌های تحقیقات محور (Master by research)


مقصود دوره‌های کارشناسی ارشد تحقیق محور یا پژوهش محور کشور استرالیا، انجام بیشتر تحقیقات در زمینه تحصیلی است. این دور به کسانی که مشتاق به ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز می‌باشند پیشنهاد می‌شود. در دوره تحقیق محور شما باید یک سال تا دو سال از پایان تحصیلات خود را صرف تحقیق و جمع آوری اطلاعات در مورد یک موضوع مرتبط با رشته خود کنید. پس از پایان این دوره شما می‌توانید با ارائه پایان‌نامه خود به مقطع دکتری بروید.

 

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های استرالیا

 

دوره تحصیل دکتری در دانشگاه‌های استرالیا به صورت تحقیقی و پژوهشی انجام می‌شود که طول آن سه سال است. این دوره البته نیز می‌تواند طولانی‌تر شود بستگی به شرایط دانشجو دارد. دانشجویان می‌توانند این مقطع را به صورت نیمه وقت سپری کنند که در این صورت این دوره تا 6 سال طول می‌کشد.