گردشگری

گردشگری

 

کشور استرالیا بزرگ ترین جزیره و ششمین کشور بزرگ دنیا در کوچک ترین قاره جهان یعنی اقیانوسیه قرار دارد.

 

بخش بزرگی از اقتصاد استرالیا مربوط به بخش گردشگری آن است، در سال 2019-2018  مبلغ  60.8 میلیارد دلار استرالیا درآمد مستقیم این کشور از صنعت گردشگری بوده است.  این مبلغ نشان دهنده درصد زیادی از کل تولید ناخالص داخلی استرالیا است. علاوه بر تزریق مقدار زیادی پول به تولید ناخالص داخلی ملی، صنعت گردشگری  باعث ایجاد هزاران شغل و کمک به افزایش نرخ اشتغال استرالیا نموده است.

این کشور با جاذبه های گردشگری بی نظیر و طبیعت هیجان انگیز مانند جنگل های بارانی، بیابان های سرخ، شهرهای مدرن و چند فرهنگی و جزایر ماسه ای گسترده، هر ساله میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر دنیا است.

مقصدهای مشهور استرالیا شهرهای ملبورن، گلدکست ، سیدنی، پرت و بریزبین است. از جمله ایالت های دیدنی این کشور کوئیزلند، کانبرا (پایتخت استرالیا) اشاره کرد.

گردشگری در استرالیا شهرت جهانی دارد. با در دسترس بودن سواحل متعدد و گسترش خط ساحلی بیش از 36,000 کیلومتر، استرالیایی ها بیشتر در سواحل مستقر می شوند.

استرالیا در مدار جنوبی 40-10 درجه طول شرقی 145-113 درجه در نیم کره جنوبی قاره اقیانوسیه و در میان اقیانوس هند و اقیانوس آرام قرار گرفته است.

استرالیا را به واسطه جاذبه های گردشگری استرالیا سرزمین رویایی می نامند. از صخره های بزرگ مرجانی، جنگل های بارانی و صحراهای سرخ و سوزانی که در افسانه های مقدس بومی جادو شده بودند تا گردشگران ماجراجوئی که این کشور را مکانی رویایی برای گشت و گذار خود می دانند. استرالیا دارای مردمی خونگرم و مهربان است که همین ویژگی باعث شده تا این کشور برای بازدید کنندگان بسیار جذاب تر و دلچسب تر به نظر برسد.

 

ازمعروف ترین جاذبه های گردشگری استرالیا میتوان به این موارد اشاره کرد:

 

1- دیواره بزرگ مرجانی | Great Barrier Reef


یکی از 7 عجایب طبیعی جهان که تنها موجود زنده ای است که از فضا معلوم است، دیواره بزرگ مرجانی است. 400 نوع مرجان و 1500 گونه از ماهی های استوایی ساکنین اینجا هستند. دیواره بزرگ مرجانی 2300 کیلومتر طول دارد که متشکل از 900 جزیره و 2900 صخره مرجانی جدا است .این جاذبه در ایالت کویینزلند استرالیا واقع شده است.


۲- اولورو | Uluru 


در سرزمین شمالی استرالیا  و در قلب صحرای استرالیا (Outback)، یکی از دیدنی های طبیعی استرالیا واقع شده که یک ماسه‌سنگ بزرگ است. این سنگ که به آیرس راک معروف بود و در حال حاضر به آن اولورو (نام بومی و نام رسمی) می گویند، جای مقدسی برای بومیان استرالیایی است و اعتقاد بر این است که حدود 700 میلیون سال قدمت دارد. نکته جالب اولورو این است که رنگ آن در غروب و طلوع آفتاب تغییر می کند.

 

۳- خلیج کوسه |  Shark Bay


در حدود 800 کیلومتری شمال پرت در سواحل غرب استرالیا، خط ساحلی به شکل W از سنگ آهک، تپه های شن و ماسه سفید و صخره هایی وجود دارد که 1500 کیلومتر طولش است. خلیج کوسه دارای شبه جزیره های کم عمق و محل زندگی 10 هزار فیل دریایی و همچنین گونه های در معرض تهدیدی نظیر دلفین ها و متنوع ترین علف های دریایی جهان می باشد. مورخان می گویند اینجا بود که اروپایی ها برای اولین بار به استرالیا پای گذاشتند.

 

4- دوازده حواری | Twelve Apostles


جاده معروف گرِیت اوشن (Great Ocean Road) در ایالت ویکتوریا، جایی است که در آن دوازده حواری قرار گرفته است. این سازه های سنگ آهکی 45 متر ارتفاع بالاتر از دریا دارند و قدمت آن ها به حدودا 20 میلیون سال پیش بر می گردد. از این تشکل ها امروزه تنها ۷ مورد باقی مانده اند که پس زمینه زیبایی را به نمایش می گذارند. اگر می خواهید بیشترین لذت را ببرید بهتر است زمان بازدید از این جاذبه را به غروب موکول کنید.

 

5-  جزیره فریزر | Fraser Island


فریزر بزرگترین جزیره شنی در جهان است که بیش از 800,000 سال پیش از مناطقی به دوری قطب جنوب، به استرالیا پیوست. این جزیره به طول 123 کیلومتر و 23 کیلومتر عرض در ایالت کویینزلند واقع شده و به خاطر اینکه همیشه در حال حرکت و تکامل می باشد، به عنوان یک اثر جهانی به ثبت رسیده است. جزیره فریزر تنها نقطه در جهان است که جنگل های بارانی بلند در تپه های شنی در ارتفاع بیش از 200 متر رشد کرده اند. آن هایی که عاشق کمپ و سفرهای آفرود هستند، این جزیره بسیار مکان مناسبی است.

علاوه بر جاذبه های گردشگری ذکر شده، استرالیا بیش از 500 پارک ملی نیز دارد.

 

پرسش و پاسخ
{{comment.name}}
{{comment.name}}

{{comment.comment}}

{{comment.date}}
{{comment.name}}
ادمین سایت

{{comment.reply_text}}

    ثبت پرسش و نظر