ما در شادا از مشاوره تا اقامت قانونی در کنارتان هستیم

کافیست فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کنید

ویزای بشر دوستانه استرالیا

ویزای بشر دوستانه استرالیا از سوی دولت این کشور با بودجه سالیانه مصوب، در راستای حمایت از مردم جنگ زده، شهروندان تحت فشار تبعیض و ظلم و مشکلات طبیعی مانند سیل و زلزله در نظر گرفته شده است.

 

ویزای بشر دوستانه استرالیا

 

با این ویزا می توانید در صورت مواجهه با تبعیض اساسی یا نقض حقوق بشر و داشتن یک پیشنهاد دهنده معتبر، به استرالیا مهاجرت کنید و به طور دائم با خانواده خود در این کشور بمانید.

ویزای پناهندگی و بشردوستانه به افرادی که در خارج از استرالیا نیاز به حمایت دارند، امکان اسکان مجدد و داشتن ویزای مناسب برای ورود می‌دهد.

این ویزا را می توان بر اساس ارجاع کمیسیون عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان یا بر اساس پیشنهاد یک شهروند استرالیایی، مقیم دائم، شهروند نیوزلند واجد شرایط یا توسط یک سازمان پیشنهادی تایید شده اعطا کرد.

در این مطلب قصد داریم از شرایط و مدارک ویزای بشردوستانه استرالیا صحبت کنیم ولی نکته ی بسیار مهم این است که این ویزا تحت هیچ شرایطی برای افرادی که به دنبال مهاجرت به استرالیا هستند توصیه نمی شود.

توصیه ی شادا اقدام قانونی و اخذ ویزای استرالیا بر اساس شرایط و استاندارد های واقعی است.


شرایط ویزای بشر دوستانه

در سه حالت کلی فرد متقاضی حق درخواست ویزای بشردوستانه دارد:
 1. متقاضی از لحاظ سیاسی در خطر باشد؛
 2. متقاضی ثابت کند که در منطقه جنگی زندگی کرده و یا می‌کند؛
 3. متقاضی ثابت کند که ادامه زندگی در کشورش خطرناک و غیر انسانی بوده و تهدید جانی شده است. 
ویزای بشر دوستانه استرالیا
متقاضی ویزای بشر دوستانه با مراجعه به نهادها و سازمان‌های بشر دوستانه ملی یا بین المللی، درخواست پناهندگی خود را به کشور مورد نظر مانند استرالیا ارسال می‌کند.
در صورتی که متقاضی این ویزا واجد شرایط باشد می‌تواند ویزای کشور مورد نظر را دریافت کند. 

مدت زمان دریافت ویزای بشر دوستانه

به صورت معمول مراحل بررسی پرونده‌های ویزای بشردوستانه طولانی است و بین 18 تا 48 ماه زمان لازم دارد.

مدارک اثبات، شرط اول

 • متقاضی ویزای بشر دوستانه باید پاسپورت معتبر داشته باشد و مدارک لازم و کافی برای اثبات خطرناک بودن شرایط زندگی در کشورش را ضمن ارائه مدارک هویتی، ضمیمه‌ درخواست ویزای خود کند.
 • مهم است که فرد متقاضی مدارک و شواهد لازم در خصوص ادعای آزار و اذیت در کشورش را ارائه بدهد.
کشورهای آلمان، استرالیا، کانادا، فرانسه، سوئیس، سوئد و انگلیس بالاترین میزان پناهندگی با ویزای بشر دوستانه را در سال 2021 ثبت کرده‌اند.
 
اگر شما مقیم دائم استرالیا، شهروند استرالیا یا شهروند نیوزلند واجد شرایط هستید، ممکن است بتوانید از متقاضیان ویزا با پیشنهاد درخواست ویزا برای پناهندگی یا ویزای بشر دوستانه حمایت کنید.
 
به عنوان یک پیشنهاد دهنده، وظیفه شما این است که با دارنده ویزا در فرودگاه ملاقات کنید و به آنها در یافتن محل اقامت و دسترسی به خدمات اجتماعی مربوط کمک کنید. همچنین ممکن است از شما انتظار برود که در تامین هزینه‌های سفر به آنها کمک کنید.

تغییرات ویزای بشر دوستانه استرالیا

از سال 2014 تا کنون بارها شاهد تغییرات و ویرایش ویزای موسوم به بشر دوستانه در دولت استرالیا بوده‌ایم.
استرالیا این حجم از تغییرات قانونی را لازم و در راستای به روز رسانی شرایط جهان عنوان کرده است.

انواع ویزای بشردوستانه در استرالیا

ویزای بشردوستانه استرالیا دارای 5 ساب کلاس یا زیرشاخه است:

1. ویزای بشر دوستانه زیر کلاس 200

این ویزا مخصوص افرادی است که درخواست خود را از کشور مبدا ارسال می‌کنند. این ویزا شرایط بسیار سختگیرانه‌ای دارد و به ویزای REFUGEE مشهور است.
 
 • ویزای بشر دوستانه زیر کلاس 201

این نوع از ویزای بشردوستانه مخصوص کسانی است که مورد آزار و اذیت در حوزه دین و مذهب، اعتقادات شخصی، نژاد و غیره قرار دارند. 
 
 • ویزای بشر دوستانه زیر کلاس 202

این ویزا مخصوص افرادی است که با نقض آشکار حقوق بشر مواجه هستند. این فرد باید حتما بالاتر از 18 سال سن داشته و ساکن خود استرالیا یا نیوزلند باشد.
 
 • ویزای بشر دوستانه زیر کلاس 203

این ویزا به ویزای نجات مشهور است، خیلی سریع بررسی می‌شود و اگر فرد متقاضی واجد شرایط باشد خیلی زود برای وی ویزا صادر خواهد شد. البته که مدارک لازم برای اثبات چنین ادعایی باید محکمه پسند و مورد استناد باشند.
 
اکثر برنامه های در نظر گرفته شده تحت این زیر کلاس توسط UNHCR به استرالیا ارجاع داده می‌شود، در شرایطی که نیاز به تخلیه یا قطع عضو مربوط به یک موضوع پزشکی نیست و آنقدر فوری است که رسیدگی به اولویت پناهندگان ناکافی است. هیچ ارتباط واضحی با کشور دیگری که اسکان اضطراری ارائه می دهد وجود نداشته باشد و هیچ نگرانی شخصیتی یا امنیتی وجود نداشته باشد.
 
 • ویزای بشر دوستانه زیر کلاس 204

این ویزا مخصوص بانوان است. زنانی که خارج از کشور اصلی خود و همراه با خطر زندگی می‌کنند. این افراد توسط کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شناسایی و وضعیت مورد ادعای آنها بررسی خواهد شد.

چه کسی می تواند ویزای بشردوستانه را حمایت کند؟

این ویزا معمولاً به افرادی اعطا می شود که از سوی کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل به عنوان پناهنده و برای اسکان مجدد به وزارت امور داخله معرفی شده‌اند.
ویزای بشر دوستانه استرالیا
 
ویزای بشردوستانه داخلی با زیر کلاس 201 برای افرادی که تحت آزار و اذیت هستند و در کشور خود به زندگی ادامه می دهند در دسترس است.

شایستگی و واجد شرایط بودن حرف اول و آخر در این ویزا محسوب می‌شود.

اگر شرایط اضطراری قانع‌کننده‌ای دارید و دلیل فوری بشردوستانه یا منافع عمومی قابل توجهی وجود دارد که اجازه ورود موقت به استرالیا را به شما می‌دهد، می‌توانید برای ویزای بشر دوستانه درخواست بدهید. 


امتیازات فرد دارای ویزای بشر دوستانه استرالیا

فردی که ویزای بشر دوستانه استرالیا را همراه خود دارد در خاک این کشور امکانات و مزایای زیر را در اختیار خواهد داشت:
 1. امکان کار و تحصیل همزمان
 2. درخواست پناهندگی برای اعضای خانواده خود
 3. امکان استفاده از طرح ملی بهداشت و سلامت استرالیا
 4. امکان شرکت در کلاس‌های رایگان زبان انگلیسی تا 500 ساعت
با داشتن ویزای 202 استرالیا بدون هیچ محدودیت زمانی می‌شود در خاک استرالیا ماند و زندگی و کار و تحصیل کرد.
 
بدیهی است متقاضیانی که در صف دریافت ویزای پناهندگی و بشر دوستانه استرالیا هستند، اگر اسپانسر داشته باشند در اولویت خواهند بود.

مدارک لازم برای درخواست ویزای بشر دوستانه استرالیا

 • تکمیل درست و دقیق فرم 842 
 • تکمیل درست و دقیق فرم 681 (در صورت داشتن اسپانسر)
 • دو قطعه عکس مطابق قوانین
 • مدارک مستند و قابل استناد در حوزه سلامت بهداشت و روان
 • مدارک عدم امنیت در محل زندگی یا کشور مبدا (در صورت وجود)
 
حتما به این نکته مهم توجه داشته باشید که استرالیا از میان حدود 36 هزار درخواست پناهندگی و ویزای بشر دوستانه در سال 2019 فقط با 12 هزار درخواست موافقت کرده است.
 
بنابراین واضح است که چنین ویزایی انتخاب اصلی هیچ مهاجر قانونی نباید باشد و مسیر سخت و پیچیده‌ای خواهد داشت.
 

سخن آخر

به طور کلی مسیر پناهندگی و درخواست ویزای بشر دوستانه به صبوری و تحمل شرایط سخت وابسته است. قرار نیست چنین ویزایی مثل ویزای نیروی کار ماهر یا ویزای سرمایه گذاری به سرعت بررسی شده و به هدف برسد. 

کاریابی شادا در تهران هیچ گونه خدماتی در مورد ویزای بشر دوستانه ی استرالیا ارائه نمی دهد و به شما توصیه می‌کند از راه‌های مناسب تر مثل ویزای کار استرالیا و یا ویزای تحصیلی برای مهاجرت اقدام کنید.

پرسش و پاسخ
{{comment.name}}
{{comment.name}}

{{comment.comment}}

{{comment.date}}
{{comment.name}}
ادمین سایت

{{comment.reply_text}}

  ثبت پرسش و نظر