سازمان ارزیابی VETASSESS-TRA

متقاضیان مهاجرت به کشور استرالیا با درخواست ویزای مهارتی یا انواع ویزاهای تجاری و گلوبال تلنت، در یکی از مهترین بخش‌های جمع آوری و ارائه مدارک باید مدرک و سابقه کاری خود را به تایید سازمان ارزیابی کننده استرالیا برسانند. نسبت به شغل و حوزه فعالیت فرد متقاضی، سازمان تایید کننده و ارزیاب متفاوت است.
طبیعتا یکی از اولین مراحل فرایند درخواست ویزا و مهاجرت، تایید مدارک شغلی شما توسط اداره‌های ارزیاب استرالیا است.
سازمان های ارزیاب متفاوتی که مدرک اسسمنت را به مشتری خود یا به نوعی فرد متقاضی مهاجرت و ویزا ارائه می‌دهند، متعدد و تخصصی هستند.

سازمان VETASSESS
یکی از همین سازمان‌های ارزیابی، سازمان VETASSESS  نام دارد. سازمان ارزیابی VETASSESS (Vocational Education and Training Assessment Services) مسئولیت ارزیابی مدارک متقاضیان طیف بسیار وسیعی از عناوین شغلی را دارد. این سازمان عناوین شغلی را بر اساس مدارک تحصیلی مورد نیاز و سابقه کاری به 6 گروه تقسیم کرده است:
1.    عناوین شغلی زیر مجموعه گروه A
مدرک لیسانس یا بالاتر در زمینه بسیار مرتبط با عنوان شغلی و حداقل یک سال سابقه کار مرتبط پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر
2.    عناوین شغلی زیر مجموعه گروه B
شرایط شماره 1 و یا مدرک لیسانس یا بالاتر همراه با مدرک دیپلم بسیار مرتبط با عنوان شغلی و حداقل دو سال سابقه بسیار مرتبط پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، مدرک لیسانس یا بالاتر بدون داشتن مدرک مرتبط با عنوان شغلی و داشتن سه سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، درصورتی که سابقه کاری شما قبل از گرفتن مدرک تحصیلی باشد، 5 سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی علاوه بر داشتن یک سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی در 5 سال اخیر لازم است.
3.    عناوین شغلی زیر مجموعه گروه C
مدرک دیپلم یا بالاتر در زمینه بسیار مرتبط با عنوان شغلی و حداقل یک سال سابقه کار مرتبط پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، مدرک دیپلم یا بالاتر همراه با گواهی درجه 4  بسیار مرتبط با عنوان شغلی و حداقل یک سال سابقه بسیار مرتبط پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، مدرک دیپلم یا بالاتر بدون داشتن مدرک مرتبط با عنوان شغلی ولی داشتن دو سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، درصورتی که سابقه کاری شما قبل از گرفتن مدرک تحصیلی باشد، 5 سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی علاوه بر داشتن یک سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی در 5 سال اخیر لازم است.
4.    عناوین شغلی زیر مجموعه گروه D
گواهی درجه 4 در زمینه بسیار مرتبط با عنوان شغلی و حداقل یک سال سابقه کار مرتبط پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، گواهی درجه 4  بسیار مرتبط با عنوان شغلی و حداقل دو سال سابقه بسیار مرتبط پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، گواهی درجه 3 بدون داشتن مدرک مرتبط با عنوان شغلی ولی داشتن سه سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، درصورتی که سابقه کاری شما قبل از گرفتن مدرک تحصیلی باشد، 5 سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی علاوه بر داشتن یک سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی در 5 سال اخیر لازم است.
5.    عناوین شغلی زیر مجموعه گروه E
داشتن مدرک دیپلم یا بالاتر در زمینه بسیار مرتبط با عنوان شغلی و حداقل یک سال سابقه کار مرتبط پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر
6.    عناوین شغلی زیر مجموعه گروه F
گواهی درجه 2 یا بالاتر در زمینه بسیار مرتبط با عنوان شغلی و حداقل یک سال سابقه کار مرتبط پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، گواهی درجه 2 بدون داشتن مدرک مرتبط با عنوان شغلی و داشتن 2 سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی پس از اتمام دوره تحصیلی در 5 سال اخیر، درصورتی که سابقه کاری شما قبل از گرفتن مدرک تحصیلی باشد، 3 سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی علاوه بر داشتن یک سال سابقه کاری بسیار مرتبط با عنوان شغلی در 5 سال اخیر لازم است.


سازمان TRA
برخی از مشاغل فنی نیز فقط توسط سازمان TRA مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. سازمان ارزیابی مدارک استرالیا Trades Recognition Australia (TRA)  یک سازمان تجاری وابسته به وزارت آموزش استرالیا است که وظیفه ارزیابی مدارک متقاضیان مهاجرت را بر عهده دارد. این سازمان تعیین می کند که آیا مهارت و تجربه فرد با استانداردهای صنعت استرالیا مطابقت دارد یا خیر. این سازمان در هفت سرویس مستقل ارزیابی مهارت مشغول فعالیت است که شش مورد از این موارد برای اهداف مهاجرتی است.
 ارزیابی این سازمان به دو روش انجام میگیرد:
•    ارزیابی مدارک به روش OSAP
•    ارزیابی به روش MSA

سازمان VETASSESS-TRA
اما برخی از مشاغل فنی توسط هر دو سازمان مذکور زیر ذره بین قرار گرفته و ارزیابی می‌شوند. در چنین حالتی اصطلاحا نام سازمان ارزیابی کننده VETASSESS-TRA است.
در شرایط بررسی و ارزیابی توسط سازمان «وت اسس-تی آر ای» مشاغل فنی توسط هر دوی این سازمان‌ها ارزیابی می‌شوند. 
حدود 28 تا 32 رشته در این شرایط قرار دارند و اینچنین مورد ازیابی قرار می‌گیرند.
بد نیست بدانید که این رشته‌ها و مشاغل فنی تخصصی، در این شرایط متقاضیان یک مصاحبه تکنیکال بسیار مهم و موثر در پیش دارند که به صورت حرفه‌ای در مرکز و موسسه مهاجرتی شادا نیز برگزار می‌شود.


هزینه ارزیابی VETASSESS/TRA:
هزینه ارزیابی در این فرایند 3280 دلار است که در 2 مرحله پرداخت می‌شود.
در این بخش، مدارک مورد نیاز یعنی مدارک هویتی، مدارک تحصیلی و مدارک شغلی به صورت کافی و لازم با مشورت مشاوران و کارشناسان آگاه و زبده تهیه و ارایه می‌شود.
فرد متقاضی باید از کارها، محصولات و یا نوع خدمات و هنر فنی خود فیلم استاندارد تهیه کند.
لازم به تذکر و توضیح است که تنها 4 تا عنوان شغلی در میان همه مشاغل مذکور وجود دارد که علاوه بر مصاحبه تکنیکال، امتحان عملی هم برای آنها لازم است. در اصطلاح به آزمون این 4 رشته یا شغل فنی «مصاحبه تخصصی (Practical interview)» اطلاق می‌شود.
•    تکنسین عمومی برق (Electrician general)
•    لوله کش (Plumber)
•    تهویه مطبوع و خدمات مکانیکی لوله کشی (Air-conditioning and Mechanical Services Plumber)
•    برقکار (طبقه بندی ویژه)  (Electrician (Special Class))

نحوه و مراحل درخواست و ارزیابی قبل از اپلای نهایی:

•    مرحله 1
بررسی شایستگی
واجد شرایط بودن خود را برای درخواست و ارزیابی مهارت‌های تجاری یا فنی با VETASSESS بررسی کنید
•    مرحله 2
فرآیند ارزیابی
•    مرحله 3
الزامات شغلی، برگه ها و فرم‌های اطلاعات مربوط به شغل تجاری یا فنی خود را بررسی کنید
•    مرحله 4
مدارک مورد نیاز، انواع شواهدی که ممکن است از شما خواسته شود تأیید و ارائه کنید
•    مرحله 5
هزینه ارزیابی مهارت‌های تجاری یا فنی خود را بررسی و پرداخت کنید
•    مرحله 6
درخواست بدهید، در این مرحله شما اطمینان خواهید داشت که اپلای برای ویزا و مهاجرت شما به احتمال زیاد بدون مشکل به سرانجام خواهد رسید
ارزیابی مهارت ها بخش مهمی از فرآیند شناسایی مشاغل حرفه ای هنگام مهاجرت به استرالیا است. این مدرک ارزیابی تعیین می‌کند که آیا شما مهارت‌ها و دانش لازم برای کار در شغل خود در استرالیا را دارید یا خیر. در سازمان ارزیابی کننده VETASSESS، بیش از 360 شغل حرفه‌ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.


 

پرسش و پاسخ
{{comment.name}}
{{comment.name}}

{{comment.comment}}

{{comment.date}}
{{comment.name}}
ادمین سایت

{{comment.reply_text}}

    ثبت پرسش و نظر