تاثیر میزبانی المپیک در رشد ایالت کویینزلند استرالیا
24 مرداد, 1400

تاثیر میزبانی المپیک در رشد ایالت کویینزلند استرالیا

 

میزبانی المپیک 2032 به ایالت کوئینزلند استرالیا رسید. در این مقاله به بررسی تاثیرات میزبانی المپیک بر رشد اقتصاد استرالیا می پردازیم.
این میزبانی برای کوئینزلند بسیار حائز اهمیت است زیرا این رویداد فرصت های بسیاری در جهت بهبود زیرساخت ها ، افزایش گردشگری ، سرمایه گذاری خارجی و افزایش تجارت در این ایالت ایجاد میکند. بررسی ابعاد اقتصادی بازی‌های المپیک از طریق مقایسه المپیک‌های گذشته ممکن است.

 


به طور کلی ابعاد اقتصادی المپیک به دو مساله بستگی دارد :


1) هدف شهر میزبان از میزبانی المپیک چیست؟


2) میزان توسعه یافتگی و درجه پیشرفتگی شهر میزبان چقدر است؟

 مزایای میزبانی المپیک

 

جذب توریست، ایجاد شغل‌های جدید و رونق کسب و کار در شهر میزبان از جمله تاثیرات زنجیروار ناشی از این بازی‌ها هستند. قطعا تصویر بازسازی شده شهر میزبان توریست‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آنها را مشتاق به سفر به آنجا می‌کند.
این اولین باری نیست که استرالیا میزبان المپیک است، سال
2000 با برگزاری المپیک در سیدنی، این ایالت رشد چشمگیری در توسعه زیر ساخت ها و سیستم حمل و نقل خود داشت.

المپیک سیدنی به‌عنوان بهترین بازی المپیک شناخته شده است. آنها از سال 1994 برای توسعه برنامه ریزی کردند. 5836 میلیون دلار برای انجام امور توسعه سرمایه‌گذاری شد.

مدیریت بهینه فضاهای ورزشی زمینه جلوگیری از هدررفت سرمایه‌گذاری را فراهم آورد.

 


موفقیت های استرالیا با میزبانی المپیک

 

موفقیت‌های المپیک 2000 نه تنها باعث بهبود ساخت‌وساز در این شهر شد بلکه بر صنعت توریسم و گردشگری نیز اثرات مثبتی بر جای گذاشت و این شهر را به شهرت و اعتباری جهانی رساند به‌طوری که نرخ رشد گردشگران حدود 7/ 8 درصد در سال 2000 رشد کرد.

در یک مطالعه تخمین زده شده که تاثیر اقتصادی بازی‌ها در اقتصاد استرالیا برابر 8/ 5 میلیارد دلار بوده و در هر حال منجر به ایجاد 156 هزار شغل تمام‌وقت شده است. این المپیک تاثیر اقتصادی 6/ 5 میلیارد دلاری و ایجاد 165 هزار موقعیت شغلی را برای مدت 13 سال داشته است.

تولید ناخالص استرالیا در سال 2000 حدود 550 میلیارد دلار بود و نیروهای کار بیشتر از 10 میلیون نفر بودند.


تخمین زده می‌شود که بازی‌های 2000 سیدنی بیشتر از یک میلیون توریست را به استرالیا جذب کرده و میلیون‌ها دلار سود به همراه داشته است.

المپیک 2000 سیدنی تصویر سیدنی و استرالیا رابه طور مثبتی برای جهانگردی تغییر داده است. این تغییر به علت بازسازی زیرساخت‌ها، زیباسازی شهر، برخورد مناسب مسئولان اجرا کننده المپیک، نمایش فرهنگ استرالیا و موفقیت در برگزاری مسابقات بود.


یکی از فواید دراز مدت بازی‌های المپیک که اغلب نادیده گرفته می‌شود، تغییر چهره شهر میزبان و پیشرفت ظاهری آن است که مطمئنا در آینده تاثیرات مثبتی برجای می‌گذارد. این تغییرات موجب گسترش صنعت توریسم و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ صنعتی در شهر میزبان می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده می‌توان تاثیرات اقتصادی و اجتماعی دیگری را برای بازی‌های المپیک برشمرد.


مهم‌ترین بخش آمادگی برای بازی‌های المپیک ایجاد زیرساخت‌های شهری متناسب با نیازهای این رویداد است. به همین دلیل قبل از شروع بازی‌ها به شهر میزبان 7 سال فرصت آماده سازی داده می‌شود.

تاثیرات اقتصادی بازی‌های المپیک از همان مرحله انتخاب شهر میزبان شروع شده و به طور قابل ملاحظه‌ای در طول مرحله آمادگی افزایش می‌یابد.
اندازه تاثیرات اقتصادی از یک بازی به بازی دیگر متفاوت است؛ زیرا شرایط و اهداف هر شهر میزبان متفاوت است.
رویکرد بازیهای المپیک
2032 متفاوت خواهد بود زیرا به صورت انحصاری در بریزبن میزبانی نمی شود.

از مکان های ورزشی در سراسر Gold Coast ، Sunshine Coast ، و حتی سیدنی و ملبورن نیز در میزبانی رویداد ها استفاده میشود. این بدین معنی است که نه تنها بریزبن از المپیک سود می برد ، بلکه این یک پیروزی مشترک بوده و کشور استرالیا در چند سال باقی مانده رشد چشمگیری در زمینه اشتغال و سرمایه گذاری خواهند داشت.

 

 

پرسش و پاسخ
{{comment.name}}
{{comment.name}}

{{comment.comment}}

{{comment.date}}
{{comment.name}}
ادمین سایت

{{comment.reply_text}}

    ثبت پرسش و نظر