17 شهریور, 1399

مقایسه کارآفرینی در ایران و کارآفرینی در استرالیا

همانطور که میدانید ویزای کارآفرینی استرالیا یکی از بهترین و سریعترین روش های اخذ اقامت کشور استرالیا برای کارآفرینانی است که در ایران یک بیزینس موفق دارند و قصد راه اندازی و توسعه بیزینس خود در کشور استرالیا را دارند و یا یک کسب و کار از پیش تاسیس شده را خریداری کنند.

در اینجا قصد داریم مقایسه ای از کارآفرینی در ایران و کارآفرینی در استرالیا داشته باشیم.

دیدبان جهانی کارآفرینی  GEM (Global Entrepreneurship Monitor) یک کنسرسیوم دانشگاهی مرکب از گروه‌های علمی – پژوهشی است که هدف اصلی آن ارزیابی و ارائه داده‌های پژوهشی معتبر در سطح بین‌المللی در خصوص فعالیت‌های کارآفرینانه‌است.

داده‌های کمی و کیفی حاصله در گزارش‌های جهانی GEM منبع ارزشمندی از اطلاعات برای تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان کشورهای عضو است.

 


 

کارآفرینی در ایران

بررسی گزارش دیدبان جهانی کارآفرینی در  رابطه با شرایط کارآفرینی در ایران برای  سال  ۲۰۱۹-۲۰۲۰ نشان می­دهد که ایران در بین ۵۰ کشور بر حسب شاخص کارآفرینی نوپا (با نرخ ۱۰.۷%)در جایگاه ۲۶ ام قرار دارد که نسبت به سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ این شاخص (با نرخ ۹.۷%۲ رتبه کاهش مشاهده می شود.

 

همچنین،  ۳۷.۹% مردم ایران در صدد راه اندازی کسب و کار جدید خودشان در۳ سال آتی هستند (شاخص قصد کارآفرینانه). ایران در میان ۵۰ کشور فعال عضو این کنسرسیوم پژوهشی، در این شاخص در جایگاه یازدهم قرار دارد که جایگاه خوبی است.

 


 

کارآفرینی در استرالیا

 

استرالیا از نظر سرمایه گذاری داخلی در کارآفرینی رتبه اول را در بین 50 کشور مورد بررسی سازمان دیده بان جهانی کارآفرینی دارد.

یک پژوهش  در سال 2019 نشان داد که ساکنان نیو ساوت ولز ، کوئینزلند و استرالیای جنوبی باور داشتند که کارآفرینی یک انتخاب شغلی مطلوب است.

در گزارش دیده بانی جهانی کارآفرینی (GEM) برای استرالیا ، تخمین زده میشود که 12.2 درصد از بزرگسالان ساکن در این کشور (از 18 تا 64 سال) به طور فعال در راه اندازی یا اداره مشاغل جدید در سال 2019-2020 مشارکت داشته باشند.

 

مانیتور جهانی کارآفرینی جهانی 2019 مشخص کرد که بین 10.5٪ تا 11.8٪ استرالیایی ها در مراحل اولیه کارآفرینی شرکت دارند.

این  درصد ها در نمونه گیری تصادفی از بین 10 هزار شاغل استرالیایی شامل سرمایه گذاری داخلی (کارآفرینانی که در یک تجارت برای یک کارفرما کار می کنند) ، مالکیت مشاغل جدید و فعالیت های اولیه یا نوپا هستند. 

استرالیا در بین 50 کشور شرکت کننده از نظر کارآفرینی داخلی در رتبه اول قرار دارد. بیش از نیمی از استرالیایی ها احساس می کنند توانایی راه اندازی کسب و کار را دارند ، در حالی که کمتر از نیمی از آنها فرصت های خوبی برای شروع کار در محل زندگی خود می بینند.

این بدان معناست که حدود 1.8 میلیون از ساکنین استرالیا، مشغول فعالیت های  کارآفرینانه هستند. دریافت این میزان مشارکت استرالیا را  در رتبه 6 از 24 اقتصاد توسعه یافته قرار دارد میدهد. به عبارتی بالاتر از انگلیس (8.4 درصد) و مشابه ایالات متحده آمریکا (13.6 درصد).

طبق یک گزارش از برررسی بین 50  کشور ،  برای فعالیت های اولیه کارآفرینی، استرالیا در رتبه 27 و  از نظر میزان مالکیت تجاری در رتبه 29 قرار دارد. استرالیا از نظر سهولت راه اندازی کسب و کار در رتبه 9 است ، اما از نظر اهداف کارآفرینی در رتبه 34 قرار دارد.

پروفسور اوبشونکا می گوید: "از 1.8 میلیون ساکن استرالیا که مشغول راه اندازی مشاغل جدید هستند ، 38 درصد یا 690،000 از میان زنان بوده است که در  این  مورد استرالیا در رتبه چهارم نسبت به سایر کشورها قرار دارد.

طی سالهای گذشته حمایت از کارآفرینان در استرالیا افزایش یافته است.

 

پرسش و پاسخ
{{comment.name}}
{{comment.name}}

{{comment.comment}}

{{comment.date}}
{{comment.name}}
ادمین سایت

{{comment.reply_text}}

    ثبت پرسش و نظر