مؤسسه مهاجرتی شادا | مهاجرت به استرالیا | اقامت استرالیا | ویزای استرالیا

 

 

استرالیا ششمین کشور پهناور دنیا و کشوری توسعه یافته و ثروتمند در نیکره جنوبی می باشد. این کشور در سال 1901 از بریتانیای کبیر استقلال یافت و یکی از کشور های مشترک المنافع و تحت قیومیت ملکه انگلیس محسوب می شود.


پایتخت استرالیا شهر کانبرا می باشد و سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. استرالیا سرزمین اصلی قاره اقیانوسیه محسوب می شود که با 6/7 میلیون کیلومتر مربع مساحت کوچکترین قاره دنیا است. استرالیا مانند جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام می باشد و از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید این کشور از سمت شرق به اقیانوس آرام، از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب به اقیانوس هند و از شمال به چندین دریا و خلیج منتهی می شود.


جمعیت استرالیا در سال 2017 بطور تقریبی  ۲۴٬۸۳۵٬۸۰۰ نفر تخمین زده شده است و یکی از پایین‌ترین میزان تراکم جمعیت در جهان را دارا می‌باشد.
استرالیا شامل شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است. قلمرو ها از اختیار کمتری نسبت به ایالت‌ ها برخوردارند. ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:


نیو ساوت ولز (NSW) با مرکزیت سیدنی.
کوئینزلند (QLD) با مرکزیت بریزبین.
استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.
تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی استرالیا با مرکزیت هوبارت.
ایالت ویکتوریا (VIC) با مرکزیت ملبورن.
استرالیای غربی (WA) با مرکزیت پرت.
قلمرو سرزمین شمالی (NT) با مرکزیت داروین.
قلمرو سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) با مرکزیت کانبرا.


سرزمین استرالیا تقریباً هموار است. غرب این کشور را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوه‌ها تشکیل می‌دهد و بین این دو ناحیه، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که خشک و خالی از سکنه ‌است و با داشتن تعداد قابل توجهی گونه، متنوع ترین کشور از لحاظ زیست بوم در دنیا می باشد. از نظر پوشش گیاهی این کشور داری بخشی از بهترین محیط می باشدو  حیواناتی همچون کوالا و کانگورو وسگ‌های دینگو جزو حیواناتی هستند که تنها دراین کشور امکان ادامه حیات را دارند.


حدود چهل هزار سال پیش گروهی از شکارچیان برای پیدا کردن غذا و شکار از جنوب آسیا به بخش های جنوبی تر مهاجرت کردند و از کانال های ارتباطی آسیا و شمال استرالیا وارد سرزمین استرالیا شدند و قبایل مختلف بومیان استرالیا را در سرتاسر استرالیا پدید آوردند.


هلندی ها در سال 1606 برای نخستین بار شبه جزیره کیپ یورک در قسمت شمالی کوئیزلند را کشف کردند و با گذر زمان مناطق شمالی و غربی استرالیا را ثبت نمودند و اسم این سرزمین را هلند نو نامیدند.
کاپیتان جیمز کوک در سال 1770 اطراف سیدنی در شرق استرالیا را ثبت کرد و در سال 1788 کاپیتان فیلیپ با حدود 1350 نفر و 11 کشتی به سیدنی وارد شد و با اعلام نام این منطقه به عنوان نیو ساوت ولز و یکی از مستعمره های بریتانیا فرمانروایی خود را بر آن آغاز نمود. در دید بریتانیایی ها استرالیا سرزمینی خشک و دور مناسب تبعید محکومین بود، به همین دلیل تعداد زیادی از مسافران اولیه با اجبار به منطقه نیو ساوت ولز آمده بودند.


استقلال سیاسی طی سال های 1900 توسط ملکه ویکتوریا به استرالیا اعطا گردید و پس از آن استرالیا سرزمینی با حکومت مستقل اما تحت حمایت بریتانیا درآمد. در سال 1999 استرالیایی‌ها با ۸۲٪ آرا رأی به تحت قیمومیت بودن ملکه دادند تا همچنان فرماندار کل توسط ملکه انگلیس برایشان تعیین شود. بالاترین مقام سلطنتی بریتانیا، ملکه الیزابت دوم ملکه این کشور نیز به حساب می آید و جانشین آن فرماندار کل استرالیا است. با وجود اختیارات فراوان فرماندار،  شخص اجرایی اول در استرالیا نخست وزیر است. مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند و رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده در مجلس را داشته باشد به‌عنوان نخست وزیر اعلام می شود. دولت استرالیا از سه زیرشاخه قانون گذاری، اجرایی و قضایی تشکیل می‌شود. پارلمان استرالیا نیز از دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان تشکیل شده است.


استرالیا سرزمینی وسیع و پهناور با آب و هوای متنوع و منابع زیر زمینی است و با استفاده از توانمندیهای داخلی خود در صحنه اقتصاد بین المللی جایگاه مطلوبی به دست آورده است. استرالیا دارای اقتصاد آزاد است، کشوری ثروتمند با اقتصادی مبتنی بر توان بخش خصوصی و تولید ناخالص داخلی نسبتا بالا که متوسط سرانه درآمد آن از کشورهایی چون انگلستان و فرانسه و آلمان بیشتر بوده است. یکی از عواملی که نقش مهمی در شکوفایی اقتصاد استرالیا دارد کانال سوئز است، زیرا از این مسیر مواد اولیه متنوعی به صورت گسترده به بازارهای مهم اروپایی صادر می شوند. این کشور از لحاظ منابع طبیعی بسیار غنی می باشد و از جمله بزرگترین صادر کنندگان محصولات کشاورزی، مواد اولیه و مواد معدنی در دنیا می باشد.از جمله اقلام صادراتی استرالا میتوان به زغال، آلومینیوم، گازهای طبیعی، طلا، سنگ آهن، تجهیزات حمل و نقل و محصولات کشاورزی مانند گندم، شکر و لبنیات اشاره نمود. بزرگترین عنوان تولید کننده طلا در جهان به استرالیا اختصاص دارد، به علاوه این کشور در زمینه مواد کانی به جز نفت به خود کفایی کامل رسیده است.
واحد پول در استرالیا دلار استرالیا (AUD) می باشد و معمولا با علامت اختصاری A.$ نمایش داده می شود. هر دلار معادل 100 سنت می باشد به علاوه استفاده از سکه های 5 و 10 و 20 و 50 سنتی و سکه های 1 و 2 دلاری در این کشور رایج است. دلار این کشور در سال های اخیر پس از دلار آمریکا، یورو، پوند استرلینگ، فرانک سوئیس، یوان چین و ین جزو پرکاربردترین ارز مبادلاتی تجاری در بازار جهانی به شمار می رود. از مهمترین شرکای تجاری این کشور نیز می توان به آمریکا، انگلستان، آلمان، چین، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، هند و نیوزلند اشاره کرد.


با گسترش مهاجرت اروپاییان به استرالیا در قرن هجدهم، سبک زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد و با افزایش کمک های مالی دولت در زمینه های هنری، تغذیه و رفاه اجتماعی، جذابیت فرهنگ استرالیایی نیز افزایش یافت. به صورتی که شهرهای ساخته شده در این سرزمین پهناور از ساختمان های هنری، گالری ها و تئاتر ها مملو گشت. خانه ی اپرای سیدنی توسط برترین معماران ساخته شد و ملبورن به عنوان پایتخت فرهنگی کشور استرالیا شناخته شد. مجلس استرالیا حمایت های بسیاری در زمینه های بازیگری، نمایش نامه نویسی، اپرا، رقص باله، ارکستر سمفونیک و شرکت های هنری انجام می دهد، همچنین این کشور دارای موسسات رسانه ای، روزنامه و مجلات متنوعی می باشد که به فرهنگ منطقه ای کمک بسیاری کرده است.


ورزش نیز در استرالیا به شکلی گسترده پیگیری می‌شود و به جزیی از سبک زندگی و فرهنگ مردمان آن تبدیل شده ‌است. این کشور از مدال آورترین کشورها در بازیهای المپیک می باشد و شهر ملبورن به عنوان پایتخت ورزشی استرالیا، همه ساله میزبان بسیاری از رخدادهای مهم ورزشی جهان می باشد.


در استرالیا دین از حکومت جدا می باشد و مطابق قانون، دین و مذهب آزاد است و هر شخصی آزادانه می‌تواند آئینهای ویژه دینی خود را پیگیری کند. در سال ۲۰۰۱، حدود ۷۰٪ استرالیایی‌ها، دین رسمی خود را مسیحیت معرفی کرده‌اند.


زبان رسمی این کشور انگلیسی با گویش استرالیایی می باشد و بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۱ حدود ۳۶ درصد مردم اصلیت خود را انگلیسی ذکر کرده‌اند. ایرلندی‌ها، اسکاتلندی ها، ایتالیایی ها، آلمانی ها، چینی ها، هندی ها، یونانی ها و هلندی ها نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند. همچنین امروزه بومیان استرالیا بخش کوچکی از جمعیت استرالیا را تشکیل می دهند.
به صورت کلی کشور استرالیا به سبب برخورداری عالی از بازار کار فعال، وضعیت اقتصادی مناسب، رفاه اجتماعی و سطح زندگی بالا و همچنین وجود جاذبه های گردشگری بسیار ، یکی از مهمترین مقاصد مهاجرتی جهان به شمار می رود.