مؤسسه مهاجرتی شادا | مهاجرت به استرالیا | اقامت استرالیا | ویزای استرالیا

 

اسکات موریسن، نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) اعلام کرد که این کشور پیمان جهانی سازمان ملل درباره مهاجرت را امضاء نخواهد کرد.

آقای موریسن با بیان اینکه چنین پیمانی امنیت ملی استرالیا را به خطر خواهد انداخت گفت: «پیوستن به چنین پیمانی به نفع استرالیا نیست. این پیمان میان کسانی که غیرقانونی وارد کشور می‌شوند و آن عده که فرآیند قانونی مهاجرت را طی می‌کنند، تفاوتی قائل نشده است.».
بر اساس قوانین مهاجرتی استرالیا، پناهجویان غیرقانونی که با قایق خود را به خاک استرالیا می‌رساند، هرگز به عنوان پناهنده در استرالیا پذیرفته نخواهند شد. این پناهجویان به جزیره‌هایی در اقیانوس آرام منتقل می‌شوند و تا کشور دیگری آن‌ها را بپذیرد در جزیره باقی خواهند ماند. پناهجویان همچنین می‌توانند در صورت درخواست به کشور خود بازگردانده شوند.

نخست وزیر استرالیا گفت که با پذیرش پیمان جهانی سازمان ملل، این کشور نمی‌تواند قوانین و سیاست‌های مهاجرتی خود را اعمال کند. با این‌حال، شورای پناهندگان استرالیا با رد اظهارات آقای موریسن اعلام کرد که این پیمان الزام‌آور نیست و طبق یک ماده کشورهای امضاء کننده در اجرای سیاست‌های مهاجرتی‌شان مختار هستند و می‌توانند مستقل عمل کنند.
هدف از تصویب پیمان جهانی سازمان ملل در مورد مهاجرت، رسیدگی به امور و مشکلات مهاجرتی به صورت «منظم و با برقراری امنیت و قاعده‌مند» است. طبق آخرین نسخه‌ این پیمان، کشورها متعهد می‌شوند تا قوانین و سیاست‌هایی را تبیین کنند که بر اساس آن «مهاجران نباید به صورت خودسرانه دستگیر شوند. بازداشت مهاجران باید تنها بر اساس قانون و به دلایل مشروع صورت پذیرد و رویه عادلانه و قانونی باید طی شود. دستگیری مهاجران نباید به عنوان وسیله‌ای بازدارنده صورت پذیرد و حقوق مهاجران باید بر اساس قوانین حقوق بشر رعایت شود.» منبع: یورونیوز
تاریخ خبر: ۲۱ نوامبر ۲۰۱۸