مؤسسه مهاجرتی شادا | مهاجرت به استرالیا | اقامت استرالیا | ویزای استرالیا

 

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، روز سه‌شنبه ۲۳ اکتبر (یک آبان) پیشنهاد حزب کارگر این کشور را مبنی بر پذیرش ۱۵۰ پناهجوی غیرقانونی و انتقال آنان از جزیره نائورو به نیوزلند نپذیرفت.

آقای موریسون، اخیرا اعلام کرد بر سر امنیت مرزی «معامله» نخواهد کرد.

نهادهای مدافع حقوق بشر بارها استرالیا را به دلیل نپذیرفتن پناهجویان غیرقانونی که خود را از طریق مرزهای آبی به این کشور می‌رسانند، مورد انتقاد قرار داده است. پناهجویانی که خود را با قایق به استرالیا می‌رسانند در اردوگاه‌هایی واقع در جزایر دور افتاده از جمله نائورو و پاپو‌آ گینه نو اسکان داده می‌شوند. در حال حاضر نزدیک به ۱۳۰۰ پناهجو در این اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند.

سازمان پزشکان بدون مرز از دولت استرالیا درخواست کرده است به علت بحران روانی در میان پناهجویان و شرایط سخت اردوگاه نائورو پناهجویان کودک و خانواده‌هایشان را هر چه سریعتر از این جزیره خارج کنند.

طبق آخرین گزارش‌ها، ۱۱ کودک برای دریافت درمان پزشکی از اردوگاه نائورو به استرالیا منتقل شده‌اند. بر اساس آمار دولتی، هنوز ۵۲ کودک در این جزیره زندگی می‌کنند.

پیش از این حزب کارگر استرالیا اعلام کرده بود در صورتی‌که نخست وزیری این کشور سه اصلاحیه در لایحه پیشنهادی دولت درباره ممنوعیت ورود پناهجویان به استرالیا پس از پذیرش در کشور نیوزلند را بپذیرد، از این لایحه حمایت خواهند کرد. نیوزلند نیز برای پذیرش ۱۵۰ پناهجو اعلام آمادگی کرده بود.
گیلیان تریگز، رییس کمیسیون حقوق بشر استرالیا، شروط نمایندگان را قدم مثبتی ارزیابی کرده بود و آن را راه حلی برای خروج پناهجویان کودک و خانواده‌هایشان از جزیره نائورو دانسته بود.

با وجود اینکه نخست وزیر استرالیا هفته گذشته از بحث درباره لایحه اسکان پناهجویان در نیوزلند به شرط ممنوعیت دائم‌العمر از ورود به استرالیا حمایت کرده بود، روز سه‌شنبه اعلام کرد این لایحه را نخواهد پذیرفت چرا که «پذیرش چنین شرایطی نتایج ناخواسته‌ای به همراه خواهد داشت» و «نباید درباره امنیت مرزی معامله کرد.» گروه‌های حقوق بشری پس از توقف انتقال پناهجویان بین دو کشور استرالیا و آمریکا در سال ۲۰۱۶، هشدار داده‌اند که تمام پناهجویان ساکن در جزایر نائورو و پاپو‌آ گینه نو به علت شرایط غیرانسانی حاکم در این ارودگاه‌ها باید هر چه زودتر به استرالیا منتقل شوند.

منبع : یورونیوز
تاریخ خبر: ۲۴ اکتبر ۲۰۱۸