مؤسسه مهاجرتی شادا | مهاجرت به استرالیا | اقامت استرالیا | ویزای استرالیا

 

اسکات موریسون که روز جمعه دوم شهریور به عنوان سی‌امین نخست وزیر استرالیا سوگند یاد کرد، چهره ناشناخته‌ای در صحنه سیاست این کشور نیست.

انتخابات درون حزبی لیبرال‌ها روز جمعه برای دومین بار در این هفته برگزار شد و با پیروزیِ اسکات موریسون به یک بحران سیاسی و کشاکش‌ داخلی پایان داد. او که از نزدیکان مالکوم ترنبول، نخست‌وزیر برکنار شده استرالیاست، تا پیش از این وزیر دارایی بود و هفتمین نخست‌وزیر این کشور طی ۱۱ سال گذشته محسوب می‌شود.

نخست وزیر جدید استرالیا که یک مسیحی باورمند است و ۵۰ سال سن دارد، از سپتامبر ۲۰۱۵
تاکنون وزیر دارایی بوده و خزانه داری کشور را مدیریت می‌کرده است.

این جایگاه به طور سنتی به عنوان سکوی پرتاب به طرف جایگاه نخست‌وزیری شناخته می‌شود و مالکوم ترنبول هم پیش از رسیدن به جایگاه نخست‌وزیری در رأس همین وزارتخانه مشغول به کار بود.

اسکات موریسون در عین حال با پست اسبق خود یعنی وزیر مهاجرت در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ شناخته می‌شود.
آقای موریسون در زمانی که وزیر مهاجرت بود طرحی را به نام «عملیات مرزهای مستقل» پیاده کرد که هدف از آن بازداشتن مهاجران غیرقانونی از دستیابی به خاک استرالیا از راه دریا بود.

بر اساس طرح موریسون در زمان وزارت مهاجرت، نیروی دریایی استرالیا مرتبا با تفتیش کشتی‌ها، مهاجران غیرقانونی را شناسایی کرده و آنها را به مبدأ سفرشان که عموما اندونزی بود، پس می‌فرستادند.

پس از آن با سخت‌تر شدن شرایط پناهجویان غیرقانونی عازم استرالیا، کار به جایی رسید که مهاجران غیر قانونی به مناطقی خارج از خاک این کشور همچون پاپوآ گینه نو، نائورو و جزیره مانوس منتقل شدند.
اسکات موریسون در واقع بخش رادیکال حزب لیبرال را رهبری می‌کند و پیروزی او به معنی گرایش بیشتر ساختار حکومتی استرالیا به سمت راست‌گرایی است.

انتخاب او در حال حاضر به تنش‌های سیاسی در رأس قدرت پایان داده است. با اعلام کناره‌گیری ترنبول از صحنه سیاست، باید انتخابات میان‌دوره‌ای در حوزه سیدنی برگزار شود و این برای حزب حاکم که تنها با یک کرسی بیشتر، اکثریت کرسی‌های مجلس را در اختیار دارد، بسیار شکننده خواهد بود.

منبع : یورونیوز
تاریخ خبر : ۲۴ آگوست ۲۰۱۸