مؤسسه مهاجرتی شادا | مهاجرت به استرالیا | اقامت استرالیا | ویزای استرالیا

 

بیزینس‌پلن سندی است که در آن شرح یک تجارت، محصولات یا خدمات آن، نحوه کسب درآمد، رهبری و نیروی انسانی، تأمین اعتبار آن، مدل عملکرد آن و بسیاری دیگر از جزئیات ضروری برای موفقیت درج می‌شود.
در دنیای امروز، راه اندازی کسب و کاری موفق که شالوده ی آن، یارای رشد و ارتقاء از سطوح خرد داخلی به سطح کلان جهانی را داشته باشد و بتوان به پیشبرد آن امید بست،  نیاز مبرم دارد که طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن آن تهیه شده و این موضوع مستلزم تفکر، تحقیق، مطالعه و مصاحبه می باشد تا طرح کسب و کاری دقیق، شفاف، قابل اتکا و اعتماد، منطقی و شدنی باشد و از آمار، قواعد و قوانین صحیح در آن استفاده شده باشد که راهنمای درستی برای این راه باشد.
در اینجا قصد بر ارائه الگویی از طرح کسب و کار می باشد که توسط  وبسایت Business.gov.au استرالیا به عنوان بیزینس پلن مورد تایید معرفی شده است. همچنین در این حین راهنمایی هایی برای نگارش آن ضمیمه گردیده تا با دیدی گسترده تر به این موضوع پرداخته شود.

الگوي طرح كسب و كار

پيش از آغاز نگارش يک طرح کسب و کار، شما بايد صادقانه خود را ارزيابي نموده و تصميم بگيريد كه آيا ايده­ ی کسب و کار شما شانس موفقيت خوبي دارد يا خير. تحليل به شما كمک خواهد كرد تا هرگونه چالش احتمالی پيش رو را پيش ­بينی  نموده و در غلبه بر آن به شما یاری خواهد رساند. شما نیاز دارید تا هم خود و هم کسب و کار خود را تحلیل کنید و در این راه به تحقیقات بسیاری نیاز دارید.
پس از تحقيق در خصوص امكان­ سنجی کسب و کار جديد خود، شما آماده ­ي نگارش طرح کسب و کار هستيد.
بسته به نوع کسب و کار، طرح شما مي­تواند شامل بخش ­هاي ذيل باشد:

 • خلاصه ­ی کسب و کار: كه يک خلاصه­ ي تک صفحه­ ای است پس از پايان نگارش طرح کسب و کار.
 • درباره­ ي کسب و کار شما: كه معمولاً طرح مديريتی يا طرح عملياتي خوانده می­شود. اين بخش در بر گيرنده ­ي جزئيات کسب و کار شما در ارتباط با اين موارد است: ساختار، ثبت­ها، موقعيت مكاني و ساختمان­ ها، نيروي انساني و محصولات/خدمات.
 • درباره­ ی بازار شما: كه به معنای طرح بازاريابی است. اين بخش بايد تحليل صنعتی را كه وارد آن می شويد، مشتري­ها، و رقباي شما را ترسيم نمايد. همچنين، اهداف كليدي بازاريابي و استراتژي­ های شما براي دستيابی به اين اهداف، بايد در اين بخش پوشش داده شود.
 • درباره­ ي آينده ­ی شما: كه بيانگر طرح­ های شما براي آينده بوده و مي­تواند شامل اين موارد باشد: بيان نگرش، اهداف کسب و کار و نقاط عطف كليدی کسب و کار.
 • درباره­ ي تامين مالي شما: طرح مالي شامل چگونگی تامين بودجه­ ي کسب و کار، هزينه­ ها و پيش ­بيني­ هاي مالي است.


يك طرح كسب و كار خوب مي­تواند در كسب منابع و منافع مالي، جهت­ دهي كسب و كار، و تعريف استراتژيی های تحصيل اهداف به شما كمك كند. الگوي طرح كسب و كار شما را در فرآيند تأليف يك طرح بي­نقص، با ساختار مناسب و خاص كسب و كارتان ياري خواهد نمود. اکنون به نکات نگارشی این الگو می پردازیم.

 

استفاده از اين الگو

پيش از تكميل اين الگوي طرح كسب و كار و استفاده از آن، لطفا موارد زير را مدنظر قرار دهید:

 1. تحقيقات خود را انجام دهيد. پيش از تكميل اين الگو شما نیاز خواهید داشت تا تصميمات متعددی اعم از ساختار، استراتژی­ های بازاريابی و منابع مالی در خصوص كسب و كار خود اتخاذ نماييد. داشتن اطلاعات صحيح شما را در پيش­ بيني و تحليل دقيق­ تر ياري خواهد نمود.
 2. مشخص نماييد كه اين طرح برای كيست. فرض كنيد كه ايشان تنها به جنبه­ ي مالي كسب و كار شما علاقه دارند. آنها به دنبال بسته­ ی كامل خواهند بود.
 3. تلاش نكنيد تا الگو را از ابتدا تا انتها تكميل كنيد. ابتدا مشخص كنيد كه كدام بخش ­ها با كسب و كار شما ارتباط دارد و بخش ­هاي نامرتبط را حذف نماييد. متعاقباً فرصت خواهيد داشت تا به ساير بخش ­ها بپردازيد.
 4. از متن اریب استفاده نمایید. متن اریب در واقع راهنمایی است برای پاسخ دادن به سوالات جزئی­تر که شما ممکن است در حین آماده ­سازی پاسخ، تمایل داشته باشید که به آنها پاسخ دهید. لطفا توجه داشته باشید که: اگر سوالی در خصوص محیط شما مصداق ندارد، از آن صرف نظر کنید.
 5. راهنمای (نگارش) طرح كسب و كار را بارگذاري نماييد. راهنماي (نگارش) طرح كسب و كار حاوي توصيه­ هاي كلي در ارتباط با طرح ­ريزي كسب و كار، مرور كامل الگوي كسب و كار، و واژه ­نامه­ ای است كه عبارات مورد استفاده در اين الگو را توضيح مي­دهد.
 6. کمک بگیرید. اگر از اعتماد به نفس کافی برای تکمیل طرح خود برخوردار نیستید، می­توانید از یک فرد حرفه ­ای (یعنی خدمات کسب و کار منفرد، مرکز صنفی کسب و کار، مشاور کسب و کار، یا حسابدار) بخواهید تا طرح شما را بررسی کند و به شما مشاوره دهد.
 7. ارقام واقعی در برابر ارقام مورد انتظار. کسب و کارهای موجود می­توانند ارقام واقعی را در طرح خود وارد نمایند، لیکن اگر کسب و کار شما در حال شکل­ گیری است و شما از اعداد تقریبی برای بازگشت سرمایه و گردش مالی استفاده می­کنید، باید مشخص نمایید که اینها تنها اعدادی مورد انتظار یا تخمین هستند.
 8. خلاصه خود را در انتها بنویسید. از حداقل کلمات ممکن استفاده کنید. شما می­خواهید تا هدف را عنوان نمایید اما حقایق مهم را نادیده نکیرید. این طرح همچنین فرصتی برای فروش خود است. اما اغراق نکنید. شما از بانک­ها، سرمایه­ گذاران، شرکا یا عمده­ فروشان احتمالی انتظار دارید تا به سرعت طرحتان را خوانده، آن را واقع­ بینانه بیابند و تحت تاثیر آنچه خوانده­ اند قرار بگیرند.
 9. مرور، مرور، مرور. طرح کسب و کار شما به جهت ایجاد تاثیر مثبت نگاشته شده است. خطاها تنها تصویر حرفه­ ای شما را خدشه­ دار می­کنند. بنابراین از تعدادی افراد بی­طرف درخواست کنید تا طرح نهایی شما را مرور نمایند.

حال به مروری بر این الگو و راهنما می پردازیم:

 

طرح کسب و کار:

صفحه عنوان:

 

سوال

توضیحات

لوگوی کسب و کار خود را قرار دهید

افزودن یک لوگو به کسب و کار شما جلوه ­ی حرفه­ ای ­تری می­دهد. اگر تازه شروع کرده ­اید و هنوز لوگو ندارید این قسمت را حذف کنید.

نام شما

نام مالک کسب و کار را وارد نمایید. در صورت وجود چندین مالک، نام همه را وارد کنید.

عنوان شما

عناوین صاحبان کسب و کاری که در بالا قید شده است. برای مثال، مالک/مدیر

نام کسب و کار

نام ثبت شده­ ی کسب و کار خود در ایالت/منطقه را وارد نمایید. اگر هنوز کسب و کار خود را ثبت نکرده­ اید، نام مد نظر خود را وارد کنید.

آدرس اصلی کسب و کار

آدرس اصلی کسب و کار خود را وارد نمایید. این آدرس می­تواند آدرس منزل شما، در صورت اداره­ ی خانگی کسب و کار، و یا آدرس دفتر مرکزی، در صورت داشتن بیش از یک آدرس، باشد.

ABN

شماره کسب و کار استرالیای (ABN) خود را وارد نمایید. اگر شما یک کسب و کار هستید و برای ABN ثبت ­نام کرده ­اید، آن را اینجا وارد کنید.

ACN

شماره شرکت استرالیایی را وارد نمایید. تنها در صورتی که یک شرکت هستید این قسمت را پر کنید.

آماده ­سازی

تاریخ خاتمه­ ی نگارش طرح کسب و کار.

فهرست محتوا

اگر به هر نحوی این الگو را تغییر دادید، لطفا به خاطر داشته باشید تا فهرست محتوا را به­ روزرسانی نمایید تا تمامی تغییرات را پوشش دهد.

 

 

کسب و کار:

سوال

توضیحات

نام کسب و کار

نام ثبت شده­ ی کسب و کار خود در ایالت/منطقه را وارد نمایید. اگر هنوز کسب و کار خود را ثبت نکرده­ اید، نام مد نظر خود را وارد کنید.

ساختار کسب و کار

آیا کسب و کار شما یک معامله­ گر انحصاری است یا یک شرکت تضامنی، یک تراست یا یک شرکت؟

ABN

شماره کسب و کار استرالیای (ABN) خود را وارد نمایید. اگر شما یک کسب و کار هستید و برای ABN ثبت­ نام کرده­ اید، آن را اینجا وارد کنید.

ACN

شماره شرکت استرالیایی را وارد نمایید. تنها در صورتی که یک شرکت هستید این قسمت را پر کنید.

محل کسب و کار

محل اصلی کسب و کار خود را وارد کنید. موقعیت و فضای اشغال شده/مورد نیاز را به اختصار توصیف کنید.

تاریخ راه ­اندازی

تاریخی که مبادلات خود را آغاز نمودید. این تاریخ می­تواند تاریخی باشد که درب های کسب و کار خود را باز کردید یا تاریخی که کسب و کار خریداری شده توسط شما آغاز به کار نمود.

مالکان کسب و کار

نام تمامی مالکان را لیست کنید.

تجربه مرتبط مالک

به اختصار تجربه و/یا سال­ های حضور در این صنعت و دست­آوردها/جوایز خود را قید نمایید.

این بخش را مختصر نگاه داشته و تنها تجربیات مرتبط و دست­آوردهای عمده خود را ذکر کنید. در بخش مدیریت و مالکیت فرصت کافی برای بیان جزئیات در اختیار خواهید داشت.

محصولات/خدمات

چه محصولات/خدماتی را می­فروشید؟ پیش­بینی شما از تقاضای محصولات/خدمات شما چیست؟ این پاسخ ­ها باید خلاصه ­ای از پاسخ ­های شما در بخش محصولات/خدمات اصلی باشد.

 

بازار:

سوال

توضیحات

بازار هدف

به چه کسی محصولات/خدمات خود را می­فروشید؟ چرا ایشان باید به جای دیگران محصولات/خدمات شما را خریداری کنند؟

این پاسخ باید خلاصه­ ای از پاسخ­ های شما در بخش بازار اصلی باشد.

استراتژی بازاریابی

چه برنامه­ ای برای ورود به بازار دارید؟ چه طرحی برای جذب مشتری دارید؟ چرا و چگونه برنامه شما موفق خواهد شد؟

 این پاسخ باید خلاصه ­ای از پاسخ­ های شما در بخش بازار اصلی باشد.

 

آینده:

سوال

توضیحات

بیان نگرش

بیان نگرش به طور خلاصه طرح ­های آینده­ ی شما برای کسب و کارتان را مشخص می ­نماید.

این آیتم باید به وضوح نشان دهد که اهداف کلی شما برای کسب و کار چیست.

اهداف/مقاصد

اهداف کوتاه و بلند مدت شما چیست؟ برای نیل به آنها چه فعالیت­ هایی انجام خواهید داد؟

 

منابع مالی:

سوال

توضیحات

منابع مالی

به اختصار مشخص نمایید که انتظار چه مقدار سود را در یک بازه زمانی مشخص دارید. چه مقدار سرمایه­ ی اولیه­ نیاز دارید؟ از کجا آن را تامین خواهید نمود؟ چه کسری را از سایر منابع تامین خواهید کرد؟ چقدر از سرمایه خود را در این کسب و کار هزینه خواهید کرد؟پاسخ­ های شما در بخش خلاصه ­نویسی می­تواند نسبتاً مختصر باشد.

 

جزییات کسب و کار:

سوال

توضیحات

هدف کسب و کار

هدف اصلی کسب و کار چیست؟ چه چیزی می ­فروشد؟

ابعاد کسب وکار

تعداد کارکنان؟ بازگشت سرمایه سالانه تخمینی/حقیقی؟

سابقه ­ی اجرا

پس ­زمینه­ ی کسب و کار چیست؟ برای چه مدتی کسب و کار در حال فعالیت بوده است؟ تا به امروز چه پیشرفت­ هایی داشته است؟


جزییات ثبت:

سوال

توضیحات

نام کسب و کار

نام ثبت شده­ ی کسب و کار خود در ایالت/ منطقه را وارد نمایید. اگر هنوز نامی را برای کسب و کار خود ثبت نکرده ­اید، نام پیشنهادی خود را وارد کنید.

نام(های) تجاری

نام یا نام ­های تجاری ثبت شده ­ی خود را وارد کنید. نام تجاری شما نامی است که تحت آن به مبادله خواهید پرداخت. این نامی است که بر روی محصولات بازاریابی و تبلیغاتی شما پدیدار می­شود. اگر چندین نام تجاری دارید، آنها را لیست کرده و هدف از انتخاب هر یک را توضیح دهید.

تاریخ ثبت

تاریخی که بر روی مدارک ثبت نام کسب و کار شما پدیدار می­ شود.

محل­(های) ثبت شده

ایالت­ هایی که در آنها نام کسب و کار خود را ثبت نموده ­اید ذکر کنید. اگر کسب و کار شما در بیش از یک ایالت واقع است باید نام کسب و کار خود را جداگانه در هر ایالت ثبت کنید.

ساختار کسب و کار

آیا کسب و کار شما یک معامله ­گر انحصاری است یا یک شرکت تضامنی، یک تراست یا یک شرکت؟

ABN

شماره کسب و کار استرالیای (ABN) خود را وارد نمایید. اگر شما یک کسب و کار هستید و برای ABN ثبت­ نام کرده­ اید، آن را اینجا وارد کنید.

ACN

شماره شرکت استرالیایی را وارد نمایید. تنها در صورتی که یک شرکت هستید این قسمت را پر کنید.

GST

اگر شما ثبت ­نام مالیات کالا و خدمات (GST) را انجام داده­اید، تاریخ ثبت­ نام خود در اداره ­ی مالیات را وارد نمایید.

نام­ های دامنه

اگر برنامه­ای برای ثبت یک تارنما برای کسب و کار خود دارید، ممکن است تمایل داشته باشید تا نام دامنه ­ای را نیز ثبت کنید که با کسب و کار ثبت شده­ ی شما هم­خوانی داشته باشد.

لیسانس ­ها و مجوز­ها

لیستی از تمامی لیسانس­ ها و مجوز­های ثبت شده­ ی خود را ارائه کنید. این­ ها بسته به نوع کسب و کار و موقعیت مکانی شما ممکن است متفاوت باشد.

 

اماکن کسب و کار:

سوال

توضیحات

محل کسب و کار

محل اصلی کسب و کار خود را وارد نمایید. موقعیت مکانی و فضای اشغال شده/مورد نیاز را توصیف کنید. چه مقدار فضایی نیاز داشته/اشغال خواهید کرد؟ کدام شهر یا منطقه؟ در چه فاصله­ ای از نواحی اصلی/مناطق دیدنی قرار دارید؟ اگر کسب و کار شما خرده­ فروشی است، در چه موقعیت مکانی نسبت به سایر مغازه­ ها قرار دارید؟ حجم خرده­ فروشی چقدر است؟

خرید/اجاره

اگر شما یک ملک تجاری را خریداری یا اجاره کرده­ اید، به اختصار شرایط را توضیح دهید. برخی از موارد عبارتند از: قیمت خرید، طول مدت اجاره، هزینه­ ی یا شرایط اجاره.

اگر هنوز به دنبال خرید یا اجاره یک ملک هستید، شرایط تجاری خرید یا اجاره و هرگونه تأسیسات مورد نیاز را ذکر نمایید.

 

پرسنل کلیدی:

سوال

توضیحات

شکل 1: نمودار سازمانی

نمودار سازمانی راه سریعی برای نمایش ساختار کسب و کار شماست. اگر هنوز در حال استخدام نیرو هستید، ممکن است تمایل به ارائه ­ی تا یک ساختار پیشنهادی داشته باشید تا آن را به طور مناسبی عنوان­ گذاری نمایید. بدین معنا که، کلمه­ ی "جای خالی" را در موقعیت­ های خالی وارد کرده یا کل نمودار را تحت عنوان "نمودار سازمانی پیشنهادی" معرفی نمایید.

 

مدیریت و مالکیت:

سوال

توضیحات

اسامی مالکان

نام تمامی مالکان کسب و کار را لیست نمایید.

جزئیات مدیریت و مالکیت

به عنوان مالک (مالکان)، آیا شما کسب و کار را اداره خواهید نمود یا یک مدیرعامل (CEO) به نیابت از شما این کار را انجام خواهد داد. شما چه نقشی خواهید داشت؟ اگر قصد راه­ اندازی یک شرکت تضامنی را دارید، به اختصار سهم هر یک از شرکا، نقش آنها در کسب وکار، قدرت هر یک و اینکه آیا توافق/قراردادی امضا کرده ­اید یا خیر را ذکر نمایید.

 

پرسنل کلیدی:

سوال

توضیحات

جدول نیروهای کنونی

در این جدول پرسنل کنونی خود را لیست کنید. هر عنوان شغلی، نام فرد متصدی، بازگشت مورد انتظار سرمایه از هر عنوان شغلی و توانایی ­ها و مهارت­ های مرتبط هر نیرو را ذکر کنید. ممکن است تمایل داشته باشید تا نسخه ­ای از رزومه ­ی هر یک را در انتهای این طرح کسب و کار ضمیمه نمایید.

جدول نیروهای مورد نیاز

در این جدول نیروی مورد نیاز خود را لیست کنید. این­ها در خانه ­های خالی نمودار سازمانی واقع هستند. هر عنوان شغلی، تعداد آن عنوان شغلی، بازگشت مورد انتظار سرمایه از آن عنوان، توانایی­ ها و مهارت ­های مورد نیاز و تاریخی که تا آن این عنوان باید پر شود را مشخص نمایید.

گزینه­ های استخدامی

چگونه نیروی مورد نیاز خود را خواهید یافت؟ آگهی در جراید منطقه، آگهی آنلاین، و/یا آموزش پرسنل کنونی؟

برنامه ­های آموزشی

آیا در صورت عدم موفقیت در یافتن نیروی مورد نیاز برنامه­ای برای آموزش سازمان­دهی کرده­اید؟ آیا مدرسین داخلی یا خارجی را می­شناسید؟ شما به عنوان مالک/مدیر کسب و کار چه آموزش­هایی برای حفظ مهارت­ های کنونی خود خواهید گذراند؟

استراتژی­ های نگهداری از مهارت­ ها

چه رویه ­ی مستندی مهیا خواهید نمود تا اطمینان حاصل کنید مهارت­ های پرسنل حفظ خواهد شد؟ آیا مسئولیت­ ها به طور مناسبی تفویض شده است؟ مسئولیت­ ها چگونه مستند شده و به اطلاع پرسنل رسیده است؟ چه فرآیندهای داخلی را لحاظ خواهید نمود تا مرتباْ چک کنید که مهارت­ های کنونی اعضا هنوز برای کسب و کار مناسب است؟

 

محصولات و خدمات:

سوال

توضیحات

جدول محصولات/خدمات

تمامی محصولات/خدماتی که کسب و کار شما در حال حاضر ارائه می­نماید را لیست نمایید. توصیف و قیمت واحد (شامل GST) هر یک را فراهم آورید.

موقعیت در بازار

محصولات/خدمات شما در کجای بازار قرار می­گیرد؟ آیا آنها جایگزین تجملاتی، رقابتی یا ارزان قیمتی برای محصولات/خدماتی هستند که توسط رقبا ارائه می­گردد؟ این فاکتور در مقایسه با رقبا چگونه است؟

موقعیت فروش انحصاری

محصولات/خدمات شما چگونه در بازاری که دیگران شکست خورده­اند موفق خواهند بود؟ چه فاکتوری به محصولات/خدمات شما برتری می­دهد؟

پیش­بینی تقاضا

پیش­بینی شما از حجم خرید مشتریان محصولات/خدمات شما چقدر است؟ برای مثال، هر مشتری منفرد در 6 ماه یا 12 ماه چه مقدار خرید خواهد داشت؟

استراتژی قیمت­ گذاری

آیا استراتژی قیمت­ گذاری خاصی دارید؟ چرا این استراتژی را برگزیده­ اید؟

ارزش برای مشتری

مشتریان شما محصولات/خدمات شما را چگونه ارزش­گذاری می­کنند؟ آیا آنها ضروری، تجملاتی یا میانه ­ی این دو هستند؟

قابلیت رشد

پیش­بینی درصد رشد محصول شما در آینده چقدر است؟ محرک این رشد چیست؟

 

نوآوری:

سوال

توضیحات

فعالیت­ های تحقیق و توسعه (R&D)/ نوآوری

چه فعالیت­های R&D را در نظر خواهید داشت تا نوآوری را در کسب و کارتان تشویق کند؟ چه مناع مالی و/یا فردی را تخصیص خواهید داد؟

استراتژی دارای­ های معنوی

چه برنامه ­ای برای حفاظت از نوآوری­های خود دارید؟ هرگونه علامت تجاری، رازنوشته، یا طراحی ثبت شده را لیست نمایید. آیا در حال حاضر هیچ­گونه توافقات محرمانگی دارید؟

 

مدیریت خطر:

سوال

توضیحات

جدول مدیریت خطر

تمامی خطرات بالقوه (به ترتیب احتمال رخداد) که می­تواند کسب و کار شما را تحت تأثیر قرار دهد لیست نمایید.

برای هر خطر، جزئیات آتی را در جدول مربوطه وارد کنید:

 • توصیف خطر و تأثیر بالقوه­ ی آن بر کسب و کار شما.
 • احتمال رخداد این خطر – بسیار نامحتمل، نامحتمل، محتمل، یا بسیار محتمل.
 • درجه­ ی تأثیر آن بر روی کسب و کار شما - بالا، متوسط یا پایین.
 • استراتژی­ های شما در به حداقل رساندن/باز داشتن هر خطر بالقوه.

 

 

بیمه:

سوال

توضیحات

جبران خسارت کارگران

اگر کارگران شما تحت پوشش بیمه­ ی جبران خسارت هستند، جزئیات را منتشر کنید. اگر کسانی برای شما کار می­کنند این مسئله الزامی است.

بیمه مسئولیت عمومی

اگر تحت پوشش بیمه مسئولیت عمومی هستید جزئیات را منتشر کنید. این آیتم هرگونه جراحت یا فوت شخص ثالث را پوشش می­دهد.

مصونیت حرفه ­ای

اگر تحت پوشش بیمه مصونیت حرفه­ ای هستید جزئیات را منتشر کنید. این آیتم هرگونه دعوی شکایت منتج از مشاوره ­ی حرفه­ای شما را پوشش می­دهد.

مسئولیت محصول

اگر تحت پوشش بیمه مسئولیت محصول هستید جزئیات را منتشر کنید. این آیتم هرگونه دعوی شکایت منتج از زخمی شدن، آسیب یا فوت بر اثر استفاده از محصول شما را پوشش می­دهد.

دارایی­ های کسب و کار

اگر دارایی­ های کسب و کار شما تحت پوشش بیمه آتش­سوزی، سرقت یا خسارت است، جزئیات را منتشر کنید. این آیتم مواردی مانند ساختمان­ ها، مایحتوی و وسائط نقلیه موتوری را پوشش می­دهد.

بازگشت سرمایه ­ی کسب و کار

اگر کسب و کار شما تحت پوشش بیمه انقطاع کسب و کار است، یعنی زمانی که بر اثر یک حادثه­ ی خاص توانایی تجارت و در نتیجه کسب درآمد را ندارید، جزئیات را منتشر کنید.

 

ملاحظات قانونی:

سوال

توضیحات

ملاحظات قانونی

قوانینی را که می­تواند بر روند کسب و کار شما تأثیرگذار باشد لیست کنید. برای مثال: قانون مشتری­ مداری، قانون تجارت، یا قوانین خاص صنعت شما.
قوانین را بر اساس بیشترین به کمترین تأثیر مرتب کنید. شما همچنین باید جزئیات آنچه را که در جهت سازگاری با این قوانین انجام داده یا خواهید داد ذکر نمایید. 

 

فعالیت ها:

سوال

توضیحات

فرآیند تولید

فرآیند تولید محصولات/خدمات شما چیست؟ آیا این فرآیند بسته به محصولات/خدمات شما تغییر می­کند؟ در ادامه مثال­ هایی در مورد سوالاتی که ممکن است به ذهن شما خطور کند ارائه شده است. آیا یک فرآیند ساخت دخیل است؟ چه کسی در فرآیند دخیل است؟ آیا شرکت ­های ثالث نقشی دارند؟ تحویل محصول به مشتری مستلزم چه شرایطی است؟

تأمین کنندگان

تأمین کنندگان اصلی شما چه کسانی هستند؟ ایشان چه چیزی را برای شما تأمین می­کنند؟ چگونه رابطه ­ی حسنه­ ی خود را با ایشان حفظ می­کنید؟

جدول کارگاه و تجهیزات

کارگاه و تجهیزات کنونی خریداری شده­ ی خود را لیست نمایید. این لیست می­تواند شامل وسائط نقلیه، تجهیزات رایانه­ ای، تلفن و دستگاه دورنگار باشد. برای هر آیتم این موارد را لحاظ کنید: نام، تاریخ خرید، قیمت خرید، و هزینه­ ی استفاده.
اگر هنوز تمامی تجهیزات خود را خریداری نکرده ­اید، می­توانید جدول جداگانه ­ای تهیه کرده و تاریخ خرید احتمالی را ذکر کنید.

جدول سياهه ­ي انبار

تمامی آیتم ­های کنونی موجود در سياهه ­ي انبار را در جدول مربوطه لیست کنید. موارد قابل ذکر عبارتست از: نام آیتم، قیمت واحد، تعداد موجود در انبار و قیمت کل (به معنای قیمت واحد ضرب در تعداد موجود در سياهه­ ي انبار).

فنآوری (نرم ­افزار)

به چه فنآوری نیاز دارید؟ برای مثال: تارنما، نرم­افزار فروشگاهی یا بسته نرم ­افزاری حسابداری؟ هدف اصلی از هر یک چیست؟ آیا در بازار موجود هستند یا مختص شما توسعه یافته­ اند؟ هزینه­ ی تخمینی هر فنآوری چقدر است؟ .

ساعات مبادله

مبادلات شما در چه ساعاتی انجام می­شود؟ ساعات اوج مبادلات شما کدام است؟ چه زمان­هایی انتظار دارید تا پرسودتر باشند؟ این زمان­ ها در فصول مختلف چگونه تغییر خواهد یافت؟ ساعات مبادلات شما چگونه از این تغییرات تأثیر می­پذیرد؟

كانال­ هاي ارتباطی

مشتریان شما چگونه می­توانند با شما تماس بگیرند؟ این کانال­ها می­توانند شامل این موارد باشند: تلفن (خط ثابت/همراه)، صندوق پستی، مراجعه حضوری، ایمیل، دورنگار، بلاگ اینترنتی یا کانال رسانه­ های اجتماعی.

روش­ های قابل قبول پرداخت

چه روش ­های پرداختی را خواهید پذیرفت؟ وجه نقد، اعتباری، چک، کارت هدیه، پی­پال و غیره.

سیاست اعتباری

سیاست اعتباری شما در قبال مشتریال/تأمین کنندگان چیست؟ طول مدت اعتبار چقدر است؟ روش ­ها/استراتژی­ های جمع­ آوری شما چیست؟ کسب و کار شما چه اعتباراتی را می­ پذیرد؟ شرایط خاص پذیرش چیست؟

گارانتی و بازپرداخت­ ها

اگر کالاهای خاصی را تولید می­کنید، شرایط خاص گارانتی چیست؟ سیاست بازپرداخت/تعویض کسب و کار شما چیست؟

کنترل کیفیت

فرآیند کنترل کیفیت خود را شرح دهید. چه پیگیری­ هایی را انجام می­دهید تا اطمینان حاصل کنید که کالا یا خدمت شما بر اساس استاندارد کیفی مورد نظر ارائه شده است؟ چه مراحلی را برای برآوردن استاندارد ایمنی محصول طی می­کنید؟

عضویت زیر شاخه ها

آیا کسب و کار شما عضوی از هرگونه اصناف یا باشگاه­ های صنعتی است؟ آیا هیچ­گونه ائتلافی با سازمان ­های دیگر دارید؟

 

طرح تجدید پذیری:

سوال

توضیحات

اثرات محیطی/منابع

هرگونه تأثیر بالقوه کسب و کار خود بر محیط زیست را شرح دهید. برای مثال، یک فرآیند ساخت خاص که دی اکسید کربن منتشر می­کند.

اثرات و مشغله ­های اجتماعی

اثرات زیست محیطی شما چگونه جامعه محلی را تحت تأثیر قرار می­دهد. چگونه می­توانید جامعه را برای به حداقل رساندن اثرات کسب و کار خود همراه سازید؟

خطرات/محدودیت ­ها

هر گونه خطرات/محدودیت ­های ناشی از این اثرات زیست محیطی را لیست نمایید.

استراتژی­ ها

چه استراتژی­ هایی را جهت به حداقل رساندن/از بین بردن آثار زیست محیطی و در نتیجه هر گونه مخاطرات برای کسب و کار خود را اعمال خواهید نمود؟ آیا هیچگونه حسابرسی زیست محیطی را اجرا خواهید نمود؟ آیا هیچگونه سیستم مدیریت محیط زیست را معرفی نموده­اید؟

جدول طرح فعالیت

نقاط عطف کلیدی تجدیدپذیری/زیست محیطی را در جدول مربوطه لیست نمایید. جزئیات هر نقطه­ ي عطف تجدیدپذیری، هدف مورد نظر و زمانی را که برای رسیدن به آن هدف در نظر دارید شرح دهید. برای مثال، کاهش مصرف آب به میزان 60٪ پیش از سال 2016.

 

بازار:

سوال

توضیحات

بررسی بازار

چه تحقیقات آماری را تکمیل کرده ­اید که به شما کمک می­کند بازار خود را تحلیل کنید؟ آیا از ممیزی/پرسشنامه استفاده کردید؟ اگر چنین است، ممکن است تمایل داشته باشید تا نسخه ­ای از ممیزی/پرسشنامه خود را در انتهای این طرح ضمیمه نمایید.

اهداف بازار

اهداف فروش برنامه ­ریزی شده­ ی خود را ذکر نمایید. چه مقدار از محصولات/خدمات را برنامه­ ریزی کرده ­اید تا در یک بازه­ی زمانی مشخص بفروشید؟ آیا اهداف شما سالانه است یا ماهیانه؟ برای مثال، ممکن است این هدف را برای خود تعریف کنید که در 12 ماه 1000 محصول می­فروشید.

تحلیل محیطی/صنعتی

جزئیات بررسی بازاری را که انجام داده­ اید شرح دهید. آیا منطقه ­ی شما رشد جمعیت را تجربه می­کند؟ آیا کارفرماهای بلندمدتی در منطقه وجود دارد؟ آیا اقتصاد منطقه پایدار است؟ آیا متغیرهای فصلی وجود دارد؟

ابعاد بازار چقدر است؟ چه روندهای جدیدی در بازار پدیدار شده است؟ چه قابلیت رشدی موجود است و شما در کجای آن قرار دارید؟ با ورود شما بازار/مشتریان چگونه تغییر خواهد یافت؟

یک نقطه­ ی شروع مناسب برای بررسی پروفایل منطقه، تارنمای دفتر آمار استرالیا است. پروفایل اطلاعات منطقه شامل این موارد است: اقتصاد، جمعیت/مردم، صنعت و آمار محیط زیست/انرژی.

 

مشتریان:

سوال

توضیحات

پراکندگی جغرافیایی مشتریان

مشتریان هدف خود و رفتار ایشان را تعریف کنید. می­توانید مواردی از این قبیل را لحاظ نمایید: سن، جنسیت، جایگاه اجتماعی، تحصیلات و نگرش.

مشتریان کلیدی

مشتریان کلیدی خود را بشناسید. (ایشان می­توانند مصرف کنندگان عمده ­ی محصولات شما یا افرادی باشند که رضایت آنها برای موفقیت شما تعیین کننده است.) چگونه محصولات/خدمات خود را به ایشان خواهید رساند؟

مدیریت مشتریان

چگونه رابطه­ ی با مشتریان نگاه خواهید داشت؟ از چه تکنیک­ هایی استفاده خواهید کرد؟ چگونه اطمینان حاصل می­کنید که مشتریان باز می­گردند؟ آیا از استانداردهای خدمات مشتریان استفاده کرده ­اید؟ آیا از رویه­ ی عملی خاصی پیروی می­کنید؟

 

تحلیل S.W.O.T :

سوال

توضیحات

جدول تحلیل S.W.O.T.

در جدول مورد نظر هر یک از نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت­ ها یا تهدیدها را قید نموده و سپس مشخص نمایید که در قبال هر یک از نقاط ضعف/تهدیدها چه اقداماتی را انجام خواهید داد.

 

رقبای شما:

سوال

توضیحات

رقبای شما

در مقایسه با رقبای خود چه نمره­ ای کسب می­کنید؟ کسب و کار شما در چه زمینه­ ای بهتر از آنها عمل می­کند؟

جدول جزئیات رقبا

حداقل 5 رقیب را در جدول قید نمایید. برای هر یک این موارد را وارد کنید:

رقیب: نام رقیب
تاریخ راه­ اندازی: در چه زمانی فعالیت خود را آغاز نموده است.
اندازه: تعداد نیروی انسانی و/یا بازگشت سرمایه
سهم بازار (٪): تخمینی از سهم بازار به درصد.
ارزش برای مشتریان: ارزش خاص برای مشتریان. چرا ایشان باید با رقیب شما تجارت کنند؟ برای مثال، مناسب بودن، کیفیت، قیمت یا خدمات.
نقاط قوت: نقاط قوت اصلی رقیب شما چیست؟
نقاط ضعف: نقاط ضعف اصلی رقیب شما چیست؟

 

 

تبلیغات و فروش:

سوال

توضیحات

جدول استراتژی تبلیغات و معرفی محصول

چه استراتژی­ هایی برای معرفی و تبلیغات محصولات/خدمات خود در 12 ماه آینده دارید؟

برای هر معرفی/تبلیغات: نوع معرفی/تبلیغات چیست؟ (برای مثال، تبلیغات رسانه­ های چاپی، تبلیغات آنلاین، پخش کردن برگه­ های تبلیغاتی، اهدا کادوهای تبلیغاتی، برنامه ­های رسانه ­ای، برگزاری رویدادهای رسانه­ های اجتماعی) چگونه انتظار دارید که تبلیغات موفقیت کسب و کار شما را بهبود بخشد؟ هزینه­ ی هر فعالیت برنامه­ ریزی شده چقدر است؟ چه زمانی انتظار دارید تا هر فعالیت پایان یابد؟

اهداف فروش و بازاریابی

تیم فروش شما از چه اشخاصی تشکیل شده است؟ ایشان از چه تکنیک­ های فروشی بهره می­گیرند؟ از چه ابزار/موادی برای کمک به فروش محصولات/خدمات شما بهره می­گیرند؟ به کدام اهداف فروش می­رسند؟

موقعیت انحصاری فروش

چرا نسبت به رقبا برتری دارید؟ چگونه محصولات/خدمات شما در بازاری که دیگران شکست خورده ­اند موفق خواهند شد؟

جدول كانال­ های فروش و توزیع

 

برای هر کانال موارد زیر را وارد کنید:

نوع کانال: برای مثال، مراجعه حضوری، اینترنت، پست مستقیم، صادرات یا عمده­ فروشی

محصولات/خدمات: تمامی محصولات/خدماتی که از طریق این کانال به فروش می­رسد را لیست کنید.

درصد فروش: چند درصد از فروش کل را انتظار دارید تا ازطریق این کانال به انجام برسد؟

مزایا: استفاده از این کانال چه مزایایی را برای محصولات به همراه دارد؟

چالش­ ها: در حین استفاده از این کانال انتظار چه چالش­ هایی را دارید؟ چگونه بر آنها غلبه خواهید کرد؟

 

 

آینده:

سوال

توضیحات

بیانیه­ ی چشم­ انداز

بیانیه­ ی چشم­انداز کسب و کار شما چیست؟ بیانیه ­ی چشم­انداز باید به اختصار طرح آینده­ ی شما را برای کسب و کار مشخص سازد و اهداف کلی شما را شامل شود.

بیانیه­ ی مأموریت

بیانیه­ ی مأموریت شما چیست؟ یعنی شما چگونه به چشم­انداز خود خواهید رسید؟

اهداف/ مقاصد

اهداف کوتاه و بلند مدت شما چیست؟ چه فعالیت­ هایی برای نیل به این اهداف انجام خواهید داد؟

جدول طرح فعالیت

از امروز در کسب و کار خود باید به چه نقاط عطفي برسيد؟ چه زمانی انتظار دارید تا آنها را تکمیل کنید؟ چه کسی مسئول به هدف رسیدن به این نقاط عطف است؟

لطفا توجه کنید: این جدول نقاط عطف تجدیدپذیری را شامل نمی­شود زیرا این نقاط عطف در بالا در بخش تجدیدپذیری لحاظ شده­ اند.

 

منابع مالی:

 

مقاصد کلیدی و مرور منابع مالی:

سوال

توضیحات

اهداف مالی

اهداف مالی کلیدی خود را لیست کنید. این­ ها می­توانند به شکل اهداف فروش یا اهداف سود باشند. شما همچنین باید اهداف مدیریتی عمده­ ی خود مانند اهداف کاهش هزینه را نیز لیست نمایید.

منابع مالی مورد نیاز

در ابتدا به چه مقدار پول نیاز دارید؟ از کجا این سرمایه را تأمین خواهید کرد؟ چه کسری از آن از طریق وام، سرمایه­ گذاران، شرکای تجاری، دوستان و آشنایان، سرمایه­ ی مخاطره­ آمیز یا کمک­ های دولتی تأمین خواهد شد؟ چه مقدار از سرمایه­ ی شخصی خود را در کسب و کار سرمایه­ گذاری خواهید نمود؟

 

فرضیات:

سوال

توضیحات

فرضیات

فرضیات های خود را لیست نمایید. برای مثال: تغییرات فصلی، خشکسالی، اقتصاد، نرخ­ های بهره و غیره.

جدول هزینه­ های راه ­اندازی (سالانه)

جدول هزینه­ های راه­ اندازی خود را آماده کنید. چنین جدولی می­تواند در بر دارنده­ ی لیستی از هزینه­ هایی باشد که در سال اول کاری یک کسب و کار باید متحمل شد. لطفا در حین تنطیم جدول خود این­ ها را در نظر داشته باشید. لطفا توجه کنید: در این جدول تمامی هزینه­ ها پس از پرداخت مالیات لحاظ گردد.

برآورد هزینه ­ها

خواه آغاز کرده باشید و خواه در شرف آغاز باشید، شما باید اعداد حقیقی و برآورد شده را در مقابل آیتم ­های مربوط به خود در جدول وارد کنید. اگر از هزینه­ های برآورد شده استفاده می­کنید، لطفا عنوان آنها را با دقت وارد نمایید

جدول پیش­بینی ترازنامه

آماده ­سازی پیش­بینی ترازنامه

نمونه پیش­بینی ترازنامه شامل لیستی از دارایی­ ها و بدهی­ هایی است که یک کسب و کار متداول خواهد داشت. لطفا در حین تنطیم پیش­بینی ترازنامه خود این­ها را در نظر داشته باشید. لطفا توجه کنید: در این جدول تمامی هزینه ­ها پس از پرداخت مالیات لحاظ گردد.

محاسبات

·         دارایی­ های کل برابر است با

تمام دارایی­ ها منهای تمام بدهی­ ها

جدول پیش­بینی حساب سود و زیان

آماده­ سازی پیش­بینی حساب سود و زیان

نمونه پیش­بینی حساب سود و زیان شامل لیستی از آیتم­ های سود و مخارجی است که یک کسب و کار متداول خواهد داشت. لطفا در حین تنطیم پیش­بینی حساب سود و زیان خود این­ها را در نظر داشته باشید. لطفا توجه کنید: در این جدول تمامی هزینه­ ها پس از پرداخت مالیات لحاظ گردد.

محاسبات

·         سود خام/فروش کلی برابر است با

فروش منهای هزینه­ ی کالاهای فروخته شده منهای سایر مخارج مربوط به تولید یک کالا یا خدمت

·         سود کلی برابر است با

سود خام/فروش کلی منهای تمامی مخارج

جدول پبش­بینی گردش وجوه نقد

آماده­ سازی بیانیه­ ی گردش وجوه نقد

نمونه گردش وجوه نقد مورد انتظار شامل لیستی از آیتم­ های ورودی و خروجی وجوه نقد است که یک کسب و کار متداول خواهد داشت. لطفا در حین تنطیم بیانیه ­ی گردش وجوه نقد خود این­ها را در نظر داشته باشید. لطفا توجه کنید: در این جدول تمامی هزینه­ ها پس از پرداخت مالیات لحاظ گردد.

محاسبات

·         تراز آغازین برابر است با

تراز پایانی ماه گذشته.

·         تراز وجوه نقد ماهانه برابر است با

تمامی ورودی­ ها منهای تمامی خروجی ­ها

·         تراز پایانی برابر است با

تراز آغازین به علاوه­ ی تمامی ورودی­ ها منهای تمامی خروجی ­ها

جدول تحلیل نقطه سر-به-سر

محاسبات:

·         درصدی از قیمت که سود تلقی می­شود برابر است با

(میانگین قیمت هر محصول/خدمت فروخته شده منهای میانگین هزینه ­ی ساخت/ارائه­ ی هر محصول/خدمت) تقسیم بر میانگین قیمت هر محصول/خدمت فروخته شده

·         تمامی فروش ­هایی که باید تحلیل نقطه سر-به-سر شوند برابر است با

تعداد واحدهای فروخته شده و باید باید تحلیل نقطه سر-به-سر شوند ضربدر میانگین قیمت هر محصول/خدمت فروخته شده

·         تعداد واحدهای فروخته شده­ ای که باید تحلیل نقطه سر-به-سر شوند برابر است با

هزینه­ های ثابت ماه/سال تقسیم بر (میانگین قیمت هر محصول/خدمت فروخته شده منهای میانگین هزینه­ ی ساخت/ارائه­ ی هر محصول/خدمت)

 

مدارک حمایتی:

سوال

توضیحات

مدارک تکمیلی

تمامی ضمائم را اینجا لیست کنید. این مدارک می­تواند شامل رزومه، سياهه­ ی انبار، ممیزی/پرسشنامه، و/یا اسناد مالی باشد.

 

** (خلاصه­ ي طرح كسب و كار شما نبايد بيش از يك صفحه بوده و بايد بر دليل موفقيت كسب و كار شما متمركز باشد. پاسخ­ هاي آتي شما بايد خلاصه ­اي از پاسخ­ هاي مبسوطي باشد كه در سرتاسر اين طرح ارائه مي­كنيد.)

برای اطلاعات تکمیلی به سایت www.business.gov.au/businessplan مراجعه نموده یا با کارشناسان ما در موسسه شادا تماس برقرار کنید.